Złoty może umocnić się wobec euro do poziomu 4,27 za euro - uważają ekonomiści w czwartek, 30 maja. Ich zdaniem rentowności SPW nieznacznie spadną.
- Spodziewam się umocnienia złotego wobec euro do poziomu 4,27 zarówno w kilkudniowej perspektywie, jak i patrząc miesiąc naprzód - powiedział PAP Biznes ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.
- W przypadku pary EUR/USD oczekuję, że w najbliższych dniach wyniesie 1,11, a perspektywie miesiąca dotrze do 1,10. Może to być związane z korygowaniem oczekiwań rynku co do obniżek stóp procentowych w USA, gdyż FOMC nie sugeruje potrzeby takiego działania - dodał.
Na krajowym rynku w czwartek inwestorzy poznali zapis minutes z majowego posiedzenia RPP. Zdaniem członków RPP długoterminowe oczekiwania inflacyjne uczestników rynku pozostają zakotwiczone w pobliżu celu inflacyjnego, a większość podtrzymała, że biorąc pod uwagę aktualne informacje prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach.
- Minutes nie były raczej czynnikiem generującym impuls do zmian cen na rynku walutowym, tym bardziej, że tok rozumowania RPP, wydaje się, był wcześniej znany rynkowi - wyjaśnił Jakub Rybacki.
Rynek długu
- Widzę małe szanse na wzrost rentowności SPW, raczej oczekuję niewielkich spadków dochodowości długu - powiedział PAP Biznes Jakub Rybacki.
Dodał jednocześnie, że spodziewa się "nieznacznego zawężenia spreadu pomiędzy polskimi dziesięciolatkami a niemiecki bundami".
W dłuższym terminie ekonomiści ING Banku Śląskiego zwracają uwagę na przyszłą podaż SPW na aukcjach resortu finansów oraz sposób postrzegania polskich papierów skarbowych.
"Strona fiskalna i bilans popytowo-podażowy są bardzo wspierające dla polskich SPW () w II półroczu 2019 podaż długu skarbowego powinna być nieznacznie niższa rdr. 2020 rok wygląda nawet lepiej, potrzeby pożyczkowe netto powinny spaść do 15-21 mld zł wobec 35 mld zł w 2019 r. Większość z nich może zostać nabyta przez inwestorów krajowych" - napisali w czwartek ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.