Na koniec 2018 r. w podziemnych zakładach górniczych w kraju działało 37 stacji ratownictwa i 3 punkty ratownictwa. W zakładach wydobywających ropę naftową i gaz ziemny oraz siarkę metodą podziemnego wytopu, utrzymywanych było 9 stacji (drużyn) ratownictwa.
Łączna liczba ratowników górniczych na 31 grudnia 2018 r. wynosiła 4 864 osoby, w tym: 4 105 w kopalniach węgla kamiennego (w tym 21 proc. osób dozoru); 434 w zakładach wydobywających rudy miedzi (w tym 40 proc. osób dozoru); 325 w pozostałych zakładach (w tym 49 proc. osób dozoru).
W naszym górnictwie działają obecnie trzy podmioty zawodowo trudniące się ratownictwem górniczym. Są to: Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, której do końca 2018 roku podlegały trzy okręgowe stacje ratownictwa górniczego, Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Polska Miedź w Lubinie oraz Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego w Krakowie.
Jak wynika z najnowszego raportu Wyższego Urzędu Górniczego pt. „Stan bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie”, 2018 r. jednostki ratownictwa górniczego brały udział w 19 akcjach ratowniczych. CSRG i podległe jej okręgowe stacje - w 12. akcjach ratowniczych, w tym w 9 przeciwpożarowych oraz 3 zawałowych. Ponadto, zastępy CSRG wzięły udział w akcji po wybuchu metanu w czeskiej kopalni węgla kamiennego ČSM w Stonawie.
JRGH KGHM Polska Miedź uczestniczyła w 6 akcjach ratowniczych, w tym: dwóch zawałowych, trzech przeciwpożarowych oraz jednej energomaszynowej. RSGO w Krakowie w 2018 roku nie uczestniczyła w akcji ratowniczej.
Organy nadzoru górniczego pozytywnie oceniły prowadzone akcje ratownicze. Prezes WUG powołał zespół do spraw ratownictwa górniczego w sektorze górnictwa węgla kamiennego. W jego skład weszli przedstawiciele PGG, JSW, TAURON Wydobycie, Węglokoks Kraj, SRK, CSRG, ZZRG w Polsce, Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku oraz Wyższy Urząd Górniczy.
Do zadań zespołu należy analizowanie prawidłowości funkcjonowania ratownictwa górniczego w sektorze górnictwa węgla kamiennego. W 2018 r. zespół spotkał się 5 razy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.