Izabela Domogała, wicemarszałek województwa śląskiego, poinformowała, że niemal 60 śląskich gmin (na 167 istniejących) w kierunku zwalczaniu smogu nie robi absolutnie nic.
- Są samorządy, które robią gigantyczną robotę, ale i takie które nie robią nic – mówiła wicemarszałek Domagała podczas debaty na temat smogu podczas EEC 2019 w Katowicach.
Jej zdaniem brakuje pieniędzy, aby w pełni wdrożyć uchwałę antysmogową, jaką województwo śląskie przyjęło w 2017 r.
- Miliony złotych zostało zaangażowanych w solary, modernizacje, pompy ciepła, ale to ciągle za mało. Jest dużo większe zapotrzebowanie niż możliwości. – poinformowała wicemarszałek.
Ponad 60 gmin na 167 istniejących w województwie nie podjęło żadnych działań. Z kolei inne bardzo mocno się angażują, prowadzą kampanie promocyjne, dzięki czemu zwiększa się świadomość ludzi.
- Prowadzimy tzw. projekty parasolowe, które obejmują po kilka gmin. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze większe – mówi Izabela Domogała.
Uchwała antysmogowa wskazuje rodzaj urządzeń grzewczych dopuszczonych do stosowania oraz rodzaj paliw zakazanych do stosowania, czyli w czym można spalać i co można spalać. Ma ona doprowadzić do poprawy jakości powietrza w regionie, a tym samym przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i większego komfortu życia. Dotyczy wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe w Śląskiem od 1 września tego roku, a więc: mieszkańców, prowadzących działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW), właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie, wspólnoty, samorządy lokalne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Warto walczyć o czyste powietrze. Mam nadzieje, ze szybko doczekamy się czasu gdy o smogu nie będzie się mówiło. Ja czekam na dofinansownie, sąsiedzi już dostali. Nie mogę już doczekać się kotła [...]!!!!!