Na przestrzeni ostatniego roku ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego uczestniczyli w dwóch dużych akcjach ratowniczych. W maju 2018 r. zastępy z Bytomia były obecnie w ruchu Zofiówka, a w grudniu 2018 w czeskiej kopalni CSM w Stonawie. O działaniach tych opowiedział w środę, 23 maja, prezes CSRG dr inż. Piotr Buchwald.
Szef stacji przypomniał, że akcja w ruchu Zofiówka rozpoczęła się 5 maja i trwała 15 dni. Była ona następstwem wstrząsu o energii 2 x10^9J. Poszukiwanych było siedmiu górników. W ruchu Zofiówka ewakuowano 234 osoby.
Prezes Buchwald wyliczył, że w akcji wzięło udział 396 zastępów, co w sumie daje 2376 ratowników górniczych. Spenetrowali oni 520 m wyrobisk, które zostały objęte tąpnięciem.
Jak wspomniał szef CSRG, w akcji wykorzystano system lokacji GLON-GLOP, zastosowano także techniki nurkowe, a ponadto zaangażowano psy poszukiwawcze. Ratownicy współpracowali z Wojskiem Polskim, Strażą Pożarną oraz Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Rozważano także użycie robota podwodnego. Ostatecznie uratowano dwóch z siedmiu poszukiwanych górników.
Prezes Buchwald zwrócił uwagę, że w czasie akcji w ruchu Zofiówka ratownicy musieli zmagać się z wieloma przeciwnościami. Wymienił tu: stężenia gazów na granicy wybuchowości, atmosferę niezdatną do oddychania, zwężone w wyniku wstrząsu przekroje wyrobisk, wtórne wstrząsy górotworu, oraz wysoką temperaturę dochodzącą do 30 stopni C.
Pod koniec 2018 r. ratownicy z CSRG byli zaangażowani do działań w czeskiej kopalni CSM. Tam, jak wspomniał prezes Buchwald, doszło do wybuchu metanu i poszukiwano 12 górników. Podkreślił, że była to akcja trudna, bo prowadzona w innym państwie oraz wieloetapowa.
W sumie w kopalni CSM w akcje zaangażowanych było 106 zastępów (16 zastępów z CSRG), co daje w sumie 530 ratowników. Ponadto przedstawiciele polskich służb pracowali w sztabie akcji.
W ramach akcji konieczne było m.in. monitorowanie gazów kopalnianych, inertyzacja rejonu w którym doszło do zdarzenia oraz jego izolacja. W ramach akcji CSRG współpracowała ze spółką OKD oraz czeskimi zastępami. Ostatecznie akcja zakończyła się odnalezieniem i wywiezieniem na powierzchnię ciał 12 górników.
Ratownikom za gotowość i aktywność w czasie akcji w kopalni CSM podziękował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który w czwartek, 23 maja, odwiedził siedzibę CSRG w Bytomiu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.