Siedemdziesięciometrowy szyb górniczy byłej kopalni Bolesław w Górach Sowich ma zostać w tym roku zlikwidowany. Wnioskowały o to władze gminy Nowa Ruda. To jedyne wyrobisko górnicze przeznaczone w tym roku do likwidacji w tamtym rejonie.
- Chodzi o szyb "Vorwerst" o głębokości 71,1 m, posadowiony w odległości 600 m na południowy wschód od szybu Bolesław na obszarze zalesionym - informuje Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu.
Przeznaczony do likwidacji szyb znajduje się w granicach byłego obszaru górniczego Przygórze. W 2016 r. objęty został inwentaryzacją dawnych wyrobisk górniczych po górnictwie węglowym, przeprowadzoną przez Główny Instytut Górnictwa.
Z wnioskiem o zabezpieczenie tego szybu Urząd Gminy Nowa Ruda wystąpił do SRK 29 maja 2018 r. Powodem były wyrwy w obmurzu, grożące potencjalnie wpadnięciem przypadkowych osób do szybu, w którym lustro wody w szybie znajduje się na głębokości około 62 m. W przeszłości wylot szybu przykryto nieuzbrojoną betonową płytą grubości 10 cm o wymiarach około 3 m na 1,5 m.
Po interwencji władz gminy Nowa Ruda, SRK wykonała w październiku 2018 r. doraźne zabezpieczenie. Wylot szybu przykryty został dodatkowymi płytami drogowymi. Docelowo jednak ma zostać zlikwidowany.
Przygórze to wieś położona u podnóża głównego grzbietu Gór Sowich, niedaleko Przełęczy Woliborskiej. W czasach niemieckich znana była z gospody „Zum Kopernikus”, gdyż część badaczy uważała tę wioskę za miejsce pochodzenia rodziców Mikołaja Kopernika.
W 1793 r. w Przygórzu postała kopalnia węgla kamiennego Rudolf, po wojnie funkcjonowała kopalnia Bolesław. W marcu 1948 r. została ona administracyjnie połączona z KWK Nowa Ruda, chociaż Bolesław posiadał odrębne, niepołączone pod ziemią wyrobiska. Eksploatacja węgla zakończyła się tam jeszcze w czasach PRL.
- W okolicach Przygórza jest dużo pozostałości nie tylko górnictwa węgla, są także relikty górnictwa rud metali - mówi Tomasz Śnieżek, przewodnik sudecki, autor przewodników książkowych o Górach Sowich.
- Po tylu dziesiątkach lat może trzeba znowu te wyrobiska zabezpieczyć - dodaje.
Jak nas poinformował Wojciech Jaros, w okolicy Przygórza znajduje się 20 szybów o niewielkiej głębokości, z których 17 zostało zlikwidowanych jeszcze w pierwszej połowie XIX w., a pozostałe pod koniec wieku XX. Ogółem w rejonie Gór Sowich, konkretnie w okolicach Nowej Rudy, Jugowa, Ludwikowic Kłodzkich i Woliborza, SRK SA zlikwidowała sześć szybów oraz cztery sztolnie. Prócz tego w Przygórzu zlikwidowany został 1 szybik oraz uzupełniono zasyp szybu Bolesław.
Od momentu, gdy w marcu 2001 r. dawna KWK Nowa Ruda została przejęta przez SRK SA, na tamtejszych nieruchomościach będących we władaniu SRK SA nie doszło do żadnych wypadków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Skoro sensem istnienia SRK jest zasypywanie, to będą zasypywać tak długo jak będą istnieć. Co by tu jeszcze zasypać...