PGG rozważa przejęcie 100 proc. udziałów w krakowskiej spółce PGE Paliwa, należącej do grupy PGE a także 100 proc. udziałów w spółce Inter-Balt w Gdańsku, należącej do grupy Węglokoks - poinformowano w środę, 22 maja, na konferencji prasowej w Katowicach.
Plany największego producenta węgla w UE szef PGG Tomasz Rogala przedstawił w obecności wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego oraz marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciel Węglokoksu - wiceprezes Tomasz Heryszek oraz wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka Artur Wasilewski.
- W 2015 i 2016 roku mówiłem już o budowaniu rynku sprzedażowego. W momencie kiedy zbudowaliśmy Polską Grupę Górniczą - w tym kształcie, który znamy dzisiaj - pozostał nam właśnie ten etap dotyczący konsolidacji, aby kwestie sprzedażowe i budowanie rynku paliw, na wzór innych sektorów w Polsce, również były zarządzane przez jeden podmiot – wyjaśnił wiceminister Grzegorz Tobiszowski.
Założenia projektu omówili prezes PGG Tomasz Rogala oraz wiceprezes Węglokoksu Tomasz Heryszek.
- Już kiedyś mówiliśmy o tym, że kolejnym etapem po ustabilizowaniu PGG - a to miało miejsce, bo firma powtarzalnie realizuje wszystkie swoje procesy produkcyjne oraz generuje dodatnie wynik – jest właśnie integracja rynku paliw – powiedział prezes Rogala.
- Transakcja konsolidująca rynek paliw stałych w Polsce pozwoli na utworzenie jednolitego systemu sprzedaży i dystrybucji węgla, w miejsce trzech różnych istniejących obecnie struktur. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie kosztów obsługi i dystrybucji, a w konsekwencji zapewnienie niższych cen dla klientów końcowych. Konsolidacja wpłynie także na zwiększenie podaży paliw ekologicznych oraz zagwarantuje optymalną jakość i logistykę dostaw. PGG będzie mogła efektywniej wykorzystać istniejący potencjał oraz zabezpieczyć dostawy dla rynku krajowego. Ważnym efektem planowanej transakcji będą także działania edukacyjne w obszarze ochrony powietrza oraz metod prawidłowego spalania węgla w gospodarstwach domowych – wyjaśnił szef PGG.
- Obecnie jesteśmy na etapie rozmów i wymiany doświadczeń na temat konsolidacji aktywów produkcyjnych, handlowych i sprzedażowych. Naszym zamierzeniem jest rozwój aktywów logistycznych wspierających handel i możliwości dystrybucji w Polsce i poza Polską. Ponadto jeśli pojawi się okazja na rynku i będzie to biznesowo uzasadnione, to jesteśmy zainteresowani rozwojem aktywów wydobywczych – powiedział wiceprezes Heryszek.
Przypomnijmy, że PGG jest krajowym liderem w produkcji węgla kamiennego i największym producentem tego surowca w UE. Spółka ma kluczowe znaczenie dla dostaw paliwa dla sektora energetyki (54,7 proc. dostaw) i gospodarstw domowych (w rynku dla domów i mieszkań PGG odpowiada za 53,2 proc. dostaw). Ważnym aspektem działalności jest produkcja ekologicznych paliw węglowych - PGG odpowiada za 60 proc. produkcji tzw. ekogroszków w Polsce.
Aktywa, o których przejęciu poinformowała PGG, to łącznie pięć składników na terenie kraju.
Na południu Polski, w Krakowie operuje spółka PGE Paliwa (w całości należąca obecnie do PGE Energia Ciepła SA). Zajmuje się ona sprzedażą i logistyką dostaw węgla i biomasy na rynku krajowym.
Na północy znajdują się cztery oddziały spółki Inter-Balt (jej jedynym właścicielem jest Węglokoks SA): w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku. Jej kapitał zakładowy wynosi prawie 3 mln zł. W czterech portach morskich Inter-Balt świadczy kompleksową obsługę spedycyjną. Natomiast koleją i samochodami spółka wysyła też ładunki masowe i drobnicowe, wyroby stalowe i kontenery.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.