Złoty może zakończyć tydzień na poziomie 4,2950 wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekiwany jest wzrost rentowności SPW - głównie 5-letnich i 10-letnich.
- Spodziewam się, że zakończymy tydzień na EUR/PLN na poziomie ok. 4,2950, czyli w okolicach 200-dniowej arytmetycznej średniej kroczącej, przy czym w dłuższej perspektywie, patrząc miesiąc naprzód, również nie oczekuję istotnego odchylenia od tego poziomu - powiedział PAP Biznes analityk rynków finansowych Millennium Banku Mateusz Sutowicz.
Dodał, że w przypadku pary EUR/USD oczekuje w najbliższych dniach utrzymania poziomu 1,12.
W czwartek, 16 maja, na rynek napłynęły informacje NBP o inflacji bazowej, która wyniosła w kwietniu 1,7 proc. wobec 1,4 proc. w marcu.
W piątek uwagę inwestorów mogą przykuwać m.in. odczyty amerykańskich wskaźników: Conference Board za kwiecień i zaufania konsumentów Michigan (wstępny) za maj.
Rynek długu
- Jeśli rentowności SPW będą zwyżkować, to bardziej z powodów technicznych niż fundamentalnych. W takim scenariuszu spodziewam się, że dochodowość 2-letnich obligacji będzie oscylować wokół 1,65 proc. Większe, lecz wciąż jednopunktowe, mierząc w punktach bazowych, zmiany miałyby miejsce na pięciolatkach, które mogą zwyżkować do 2,28-2,29 proc., i dziesięciolatkach, które mogą wzrosnąć do 2,93 proc. - powiedział PAP Biznes Mateusz Sutowicz.
Jego zdaniem rentowność niemieckich bundów utrzyma się do końca miesiąca w przedziale od -0,1 do -0,15, a spread pomiędzy polskimi 10-letnimi obligacjami skarbowymi a bundami pozostanie na obecnym poziomie (różnica ok. 300 pb).
Na rynkach bazowych rentowność niemieckich 10-latek spada do -0,086 proc., a amerykańskich idzie w dół do 2,414 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.