Prawie przez cały kwiecień konsorcjum w składzie Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz fundacja Frank Bold z siedzibą w Krakowie przeprowadziło cykl szkoleń dla pracowników merytorycznych jednostek samorządu terytorialnego, policji i straży gminnych i miejskich z terenu województwa małopolskiego, dotyczących metodyki wykrywania nielegalnego spalania i współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych.
Spotkania szkoleniowe odbywały się w Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Łącznie przeszkolono 474 osoby.
Zajęcia były prowadzone przez ekspertów IChPW, prawników z Fundacji Frank Bold oraz strażnika miejskiego ze Straży Miejskiej w Krakowie. Szkolenia obejmowały część wykładową i warsztatową, podczas której uczestnicy zostali przeprowadzeni „krok po kroku” przez metodykę pobierania próbek odpadu paleniskowego z popielnika oraz nabyli umiejętności rozróżniania stałych paliw węglowych.
Podsumowaniem cyklu szkoleń będzie poradnik zawierający szczegółowe informacje z zakresu kontroli nielegalnego spalania i współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych oraz film instruktażowy autorstwa Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Fundacji Frank Bold.
Szkolenia były zorganizowane na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego województwa małopolskiego i zostały sfinansowane ze środków projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.
Uczestnicy szkolenia uznali, że szkolenie było bardzo konstruktywne i znacząco wpłynęło na poszerzenie ich wiedzy i kompetencji w temacie metodyki wykrywania nielegalnego spalania i współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych.
Z materiałami szkoleniowymi można się zapoznać na stronie https://powietrze.malopolska.pl/
Zdjęcia udostępnione przez ICHPW w Zabrzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.