Piątkowa, 10 maja, sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Impulsem do zakupu akcji stały się wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, że rozmowy handlowe z Chinami będą kontynuowane. Nieudany debiut na nowojorskiej giełdzie ma za sobą Uber.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,44 proc. do 25 942,37 pkt. Wcześniej w ciągu dnia indeks ten zniżkował nawet 450 punktów. S&P 500 zwyżkował o 0,37 proc. do 2881,40 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,08 proc. do 7916,94 pkt.
USA wprowadziły w piątek zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa podwyżkę karnych ceł na chiński eksport wart 200 mld dolarów rocznie. Pekin wyraził ubolewanie z powodu tej decyzji i zapowiedział reakcję odwetową. Podwyżki objęły ponad 5.700 różnych kategorii produktów z Chin - od gotowanych warzyw, po świąteczne lampki i krzesełka dla niemowląt.
W piątek prezydent Trump powiedział, że oba kraje kontynuują rozmowy w "stosowny sposób". Trump dodał, że "absolutnie nie ma powodów, by się spieszyć".
Przedstawiciele USA i Chin lakonicznie wyrażają zadowolenie z piątkowych rozmów handlowych w Waszyngtonie, ale nie informują o postępach. Chociaż prezydent USA Donald Trump uspakaja, że pośpiech nie jest potrzebny, Reuters pisze o "eskalacji wojny handlowej".
- Myślę, że perspektywy dla zawarcia umowy znacznie spadły, a atmosfera negocjacji może się jeszcze bardziej pogorszyć - powiedział Nick Marro, analityk w Economist Intelligence Unit.
- Decyzja o podniesieniu ceł spowoduje spadek dobrej woli i rozpłynięcie się odbicia, które widzieliśmy w pierwszym kwartale - dodał.
- W dalszym ciągu oczekujemy, że obie strony dojdą w końcu do porozumienia, ale jest mało prawdopodobne, aby stało się to w krótkim okresie, ponieważ wojna nie jest wystarczająco bolesna dla żadnej ze stron - powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista Deutsche Banku na Azję.
"Naszym zdaniem szykuje się dłuższe starcie Chin z USA. (...) Chińczycy zmienili strategię negocjacyjną i postanowili przyjąć ostrzejsze stanowisko m.in. dlatego, że inspirowane przez USA załamanie popytu na ich technologię 5G jest dla nich bardzo bolesne. Co więcej ostatnie dane pokazują, że uruchomione instrumenty po stronie polityki pieniężnej i fiskalnej działają zadowalająco, więc Chiny mogą pozwolić sobie na starcie i twardsze negocjacje w tak kluczowych dla ich przyszłości gospodarczej zagadnieniach" - napisano w piątkowym raporcie ING.
Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 2,0 proc. Oczekiwano +0,4 proc. mdm, a +2,1 proc. rdr.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.