Uroczystości z okazji 85 rocznicy oddania do eksploatacji kolejowej Magistrali Węglowej Śląsk – Porty odbędą się w poniedziałek, 13 maja, w Tarnowskich Górach. Jedną z głównych atrakcji będzie możliwość przejazdu zabytkowym pociągiem ciągniętym przez lokomotywę parową Ty42-107.
Jak poinformowali przedstawiciele urzędu miejskiego w Tarnowskich Górach uroczystości rozpoczną sie się pod pomnikiem inż. Józefa Nowkuńskiego – projektanta i budowniczego magistrali. Następnie o godz. 10.00 z dworca w Tarnowskich Górach w kierunku Herbów Nowych odjedzie historyczny pociąg. W drodze do Herbów Nowych przewidziano postoje w Miasteczku Śląskim, Kaletach, Strzebiniu i Boronowie. W drogę powrotną z Herbów Nowych pociąg wyruszy o godzinie 13.50, a do Tarnowskich Gór dotrze o 14.44. Ostatni wagon ma zostać przeznaczony dla wszystkich osób mających ochotę na sentymentalny przejazd, ale liczba miejsc będzie ograniczona. Dlatego o udziale w podróży będzie decydowała zasada "kto pierwszy, ten lepszy".
Kolejowa Magistrala Węglowa, zbudowana w okresie międzywojennym, była największą i najnowocześniejszą inwestycją transportową II Rzeczypospolitej. To dzięki niej nastąpiło szybkie zespolenie Górnego Śląska z resztą kraju oraz wybrzeżem Bałtyku. W okresie międzywojennym magistrala posiadała znaczenie zarówno gospodarcze, polityczne, jak i militarne. W okresie powojennym magistrala należała do najważniejszych linii towarowych w kraju, zwłaszcza po jej całkowitej elektryfikacji w latach 60-tych. To właśnie tutaj trafiały składy towarowe, a następnie były wysyłane w różne zakątki kraju, a nawet Europy. Jej powstanie wpłynęło na ożywienie wielu gałęzi przemysłu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.