W najbliższej perspektywie złoty może osłabić się do 4,29 za euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu spodziewana korekta wtorkowych, 30 kwietnia, wzrostów rentowności.
- Na inwestorów oddziaływał dzisiaj mix czynników polskich i pozakrajowych. Z polskich, w mojej ocenie, największy wpływ miały dane o inflacji, która okazała się istotnie wyższa niż konsensus i była na najwyższym poziomie od sierpnia 2018 roku. W związku z takim odczytem rynek mógł zacząć z większą śmiałością myśleć o ewentualnych podwyżkach stóp procentowych - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
Kurtek dodała, że "być może na najbliższym posiedzeniu 15 maja RPP ostudzi te oczekiwania inwestorów i usłyszą oni, że w perspektywie najbliższych miesięcy na pewno nie rozważa się zmiany stóp procentowych".
Ekonomistka Banku Pocztowego spodziewa się, że w najbliższej perspektywie złoty ponownie się osłabi wobec euro do poziomu 4,29, EUR/USD będzie oscylował wokół 1,1210-1,1220.
GUS podał we wtorek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2019 r. wzrosły o 2,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,1 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w kwietniu wzrosły rdr o 1,8 proc., zaś mdm wzrosły o 0,6 proc.
Monika Kurtek zwróciła uwagę, że w najbliższych dniach inwestorzy będą zwracać uwagę przede wszystkim na informacje z posiedzenia amerykańskiego Fed-u 1 maja, a zwłaszcza z konferencji po posiedzeniu.
Rynek długu
Zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek na rynku długu może dojść do korekty wtorkowych wzrostów rentowności SPW.
- Oczekuję spadku rentowności - w szczególności po posiedzeniu RPP, która może ostudzić oczekiwania inwestorów - do poziomu 1,61-1,62 proc. dla dwulatek, 2,30 proc. dla pięciolatek i 2,95 proc. dla dziesięciolatek - powiedziała PAP Biznes Monika Kurtek.
Jednocześnie zaznaczyła, że w związku z "majówką" w Polsce na rynkach długu i walutowym można spodziewać się podwyższonej zmienności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.