PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ogłosiła przetarg na wykonawcę magazynu energii elektrycznej o mocy 1 MW netto w Elektrowni Bełchatów. Będzie to pierwszy w Polsce magazyn energii elektrycznej zintegrowany z blokiem konwencjonalnym (w konfiguracji testowej). Termin składania ofert upływa 23 maja 2019 r. - poinformowała Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy spółki.
- To pionierskie w kraju rozwiązanie, którego rezultatem będzie magazyn energii elektrycznej w technologii baterii elektrochemicznych, zintegrowany z blokiem konwencjonalnym – mówi Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
– Podstawową funkcją magazynu, w trakcie normalnej i bezawaryjnej pracy bloku, będzie zwiększenie mocy przekazywanej do systemu elektroenergetycznego. Jest to szczególnie istotne w szczytach dobowych zapotrzebowania na energię elektryczną. W ramach projektu badawczego przeanalizujemy również m.in. możliwość zasilania z magazynu energii wybranych urządzeń pomocniczych, zapewnienia natychmiastowej reakcji na wystąpienie przerwy w zasilaniu podstawowym oraz optymalizacji poboru energii na potrzeby ogólne bloków. Realizacja projektu pilotażowego pozwoli także przetestować wykorzystanie magazynu energii elektrycznej pod kątem rynku mocy oraz możliwości świadczenia wybranych usług systemowych i arbitrażu cenowego - dodaje prezes Ostrowski.
Magazynowanie energii to dziś jedna z najbardziej rozwijających się gałęzi przemysłu elektroenergetycznego na świecie. Magazyny pozwalają gromadzić energię, a następnie dostarczać ją zgodnie z określonymi parametrami. Jest to szczególnie ważne w warunkach zwiększającego się udziału OZE w strukturze wytwarzania. Równoważenie popytu i podaży energii jest kolosalnym wyzwaniem, bo jej produkcja nie zawsze na bieżąco odpowiada zapotrzebowaniu przez system elektroenergetyczny.
Bełchatowski projekt jest realizowany w ramach szerszego "Programu Magazynowania Energii" uruchomionego w Grupie PGE.
- Program jest kompleksowy i odnosi się do głównych obszarów biznesowych PGE: wytwarzania, dystrybucji i obrotu – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Po zakończeniu badań i testów magazynu o mocy 1 MW, rozważymy zintegrowanie z blokiem konwencjonalnym magazynu o większej mocy. Oczywiście należy to powiązać z wynikami projektu pilotażowego oraz określeniem preferowanej funkcjonalności magazynu i analizą ekonomiczną. Realizowany w Elektrowni Bełchatów projekt jest jednym z elementów naszej odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoi polski sektor energetyczny w procesie zmiany modelu rynku energii elektrycznej. Ten innowacyjny projekt doskonale wpisuje się także w naszą statutową misję zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski - dodaje Henryk Baranowski.
Grupa PGE rozwija też 8 innych projektów magazynowania energii o łącznej mocy ok. 40 MW m.in. przy instalacji fotowoltaicznej na Górze Żar i farmie wiatrowej Karnice I.
Przypomnijmy, że najstarszym i najpowszechniej wykorzystywanym sposobem magazynowania energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym są elektrownie szczytowo-pompowe. PGE ma w nich 85 proc. wszystkich mocy zainstalowanych w Polsce. Ponieważ same układy szczytowo-pompowe nie wystarczą w przyszłości do zaspokojenia potrzeb systemu, PGE przystąpił do Programu Magazynowania Energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.