Nieodłącznym elementem obchodów Świąt Wielkanocnych w Kościele Katolickim jest symboliczny grób Jezusa Chrystusa. W każdej parafii budują go wierni. Tradycja dekorowania Grobów Pańskich i ich nawiedzania rozwinęła się w Polsce w XVI w. Kościół podkreśla, że ma ona wymiar religijny, symboliczny i społeczny.
W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie od ponad 10 lat grób Jezusa Chrystusa budują górnicy pobliskiej kopalni Wujek w Polskiej Grupie Górnicej. Jest on ozdobiony elementami górniczymi. Postać Chrystusa spoczywa w zazbrojonym wyrobisku górniczym, na wozie do transportu drewna. Są też górnicze lampy, aparat tlenowy, taśma przenośnika i narzędzia, którymi posługują się górnicy przy pracy na dole oraz bryły węgla.
- To wyjątkowy Grób Jezusa. Został zaprojektowany przez górników ponad dziesięć lat temu. Nawiązuje do ciężkiej pracy w kopalni i do faktu, że nasza parafia jest parafią górniczą – wyjaśnia ks. Ireneusz Tatura, proboszcz parafii.
Kościół wujkowy - pomnik tragicznie zmarłych górników
Kościół w Katowicach-Brynowie przy ul. Pięknej potocznie zwany jest "kościołem wujkowym".
Historia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego bierze początek w tragicznych wydarzeniach z 16 grudnia 1981 r., kiedy to w starciu z oddziałami milicji zginęło 9 górników kopalni Wujek w Katowicach. Już 16 grudnia wieczorem po pacyfikacji związanej z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego na miejscu tragedii wzniesiono drewniany krzyż, który stał się symbolicznym zaczątkiem parafii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.