Podczas prezentacji rocznych wyników Grupy Tauron, przedstawiciele spółki podsumowali również działalność kopalń należących do Taurona Wydobycie. Zakłady górnicze wyprodukowały 5 mln t węgla handlowego, czyli o 1,4 mln t mniej niż rok wcześniej.
To oznacza spadek produkcji węgla aż 22 proc. w porównaniu do 2017 r. Jak argumentowali przedstawiciele spółki, na taki wyniki miały wpływ trudniejsze warunki geologiczno-górnicze w kopalniach należących do Grupy Tauron. Podali równocześnie, że w 2018 r. 45 proc. zapotrzebowania na węgiel do produkcji energii elektrycznej i ciepła zostało zaspokojone surowcem z własnych zakładów górniczych Taurona, natomiast pozostała część zapotrzebowania została pokryta ze źródeł zewnętrznych.
Podczas konferencji, na której zostały zaprezentowane wyniki koncernu energetycznego, Marek Wadowski, wiceprezes Taurona ds. finansów zaznaczył, że segment wydobycia wymaga inwestycji i ocenił, że w obecnym roku produkcja węgla powinna wzrosnąć, choć nie wykluczył, że EBITDA tego segmentu wciąż pozostanie ujemna. Wśród kluczowych inwestycji realizowanych przez Tauron Wydobycie jest m.in. budowa nowego poziomu wydobywczego w Zakładzie Górniczym Janina i budowa szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski.
W 2018 r. nakłady inwestycyjne w całej Grupie Tauron wyniosły 3,7 mld zł i były wyższe o 6 proc. w porównaniu do 2017 r. Jedną z największych inwestycji jest budowa nowego bloku węglowego 910 MW w Jaworznie.
„Projekt, którego budżet wynosi ponad 6 mld zł, planujemy przekazać do eksploatacji w czwartym kwartale tego roku. To nasza flagowa inwestycja, która pokryje zapotrzebowanie na energię 2,5 mln gospodarstw domowych. Nowy blok będzie przystosowany do spełnienia wymagających norm z zakresu ochrony środowiska, przy ograniczeniu emisji CO2 o jedną trzecią w porównaniu do obecnie eksploatowanych jednostek wytwórczych. Warto zwrócić uwagę, że w minionym roku skutecznie zdywersyfikowaliśmy źródła finansowania przedsięwzięcia – do spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron przystąpił Polski Fundusz Rozwoju, który docelowo ma przeznaczyć na ten projekt do 880 mln zł”– napisał w liście do akcjonariuszy prezes Taurona Filip Grzegorczyk.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Sobieski heh szkoda słów Pracowałem tam na dole pod kopalnią,jeden wielki obóz pracy,praca jak u prywaciarza Zarobki bardzo slabe,o wiele lepiej jest w innych spolkach weglowych NIE POLECAM
Wzrostu nie będzie bo nie ma ludzi do pracy przy takich zarobkach. Inwestycje się opóźniają bo spółki nie mogą znaleźć niewolnika a ci co przychodzą wytrzymują góra 3 miesiące. Swirzakami nie roboty nie zrobią, stara kadra odchodzi.