Piątkowa sesja, 12 kwietnia, na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Duże amerykańskie banki zainaugurowały sezon wynikowy. Wyraźne osłabienie papierów na rynku długu po mocnych danych makro z Chin.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,03 proc. do 26 412,30 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,66 proc. do 2907,41 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,46 proc. do 7984,16 pkt.
Na Wall Street wystartował sezon publikacji raportów kwartalnych. Duże banki pozytywnie zaskoczyły rynek wynikami.
Nawet 4,7 proc. (najmocniej od listopada 2016 r.) po wynikach rosły walory JPMorgan. Skorygowany zysk na akcję banku w I kw. 2019 r. wyniósł 2,60 USD. Analitycy prognozowali skorygowany zysk na akcję na poziomie 2,35 USD. Skorygowane przychody wyniosły 29,85 mld USD wobec 28,36 mld USD konsensusu.
Wells Fargo zanotował w I kwartale 2019 r. zysk netto w wysokości 1,20 USD na akcję. Konsensus przewidywał 1,09 USD. Przychody banku wyniosły w tym okresie 21,61 mld USD. Po początkowych wzrostach o 2 proc. notowania akcji banku znalazły się na niemal 3-proc. minusie, po rozczarowujących dla rynku prognozach marży odsetkowej, przedstawionych przez kierownictwo firmy.
Analitycy spodziewają się słabego początku roku dla amerykańskich spółek, z uwagi na wysoki efekt bazy, i poprawy wyników w kolejnych kwartałach. W 2018 r. zyski spółek z USA wzrosły o ponad 20 proc., z uwagi na sprzyjające skutki reformy podatków.
Dla I kw. prognozy wskazują na spadek zysku na akcję spółek z S&P500 o 3,9 proc., na II kw. o -0,4 proc. W III kw. zyski mają wyjść nad kreskę (+2,4 proc.) i zakończyć IV kw. na poziomie +8,9 proc.
Od początku roku analitycy obniżyli prognozę wzrostu zysków spółek z S&P500 do 4,6 proc. z 8,4 proc., przy czym większe rewizje dotyczą I poł. roku.
W przyszłym tygodniu raporty opublikują m.in.: Citigroup, Bank of America, BlackRock, Goldman Sachs, Morgan Stanley, American Express, Travelers, Johnson & Johnson, Netflix, IBM, United Continental, PepsiCo, Honeywell, Alcoa.
Duże wahania notowały walory spółek oferujących serwisy wideo na żądanie. Ok. 11 proc. poszły w górę walory Disney'a (+23 mld USD kapitalizacji). Rynek pozytywnie odebrał przedstawioną w czwartek przez medialną grupę wizję platformy streamingowej, która ma agresywnie konkurować z liderem rynku - Netflixem. Disney zakłada, że projekt nie będzie przynosił zysków przez pierwsze pięć lat. Kurs Netflixa tracił nawet 5 proc. (-8 mld USD kapitalizacji).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.