W Gdańsku rozpoczęła się w poniedziałek, 8 kwietnia, VII edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego. Dwudniowe wydarzenie odbywa się w Europejskim Centrum Solidarności, na wieczornej gali wręczone zostaną już po raz piąty statuetki "Bursztyny Polskiej Energetyki".
- Priorytety rządu w energetyce to równowaga pomiędzy trzema celami: bezpieczeństwo energetyczne, zachowanie konkurencyjności gospodarki kraju poprzez utrzymanie przystępności ceny oraz zmniejszenie oddziaływania energetyki na środowisko - powiedział uczestniczący w gdańskim OSE 2019 wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.
Zapewnił m.in., że wprowadzenie w naszym kraju energii jądrowej "spowoduje realizację wszystkich trzech filarów zawartych w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku".
W Gdańsku rozpoczęła się VII edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego. W wydarzeniu bierze udział wiceminister energii Tomasz #Dąbrowski. pic.twitter.com/kM1ScVNKiW
W porannym panelu dyskusyjnym Piotr Naimski - pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej podkreślał wagę bezpieczeństwa energetycznego i opisywał warunki dla jego zachowania. Przedstawił m.in. postęp projektu Baltic Pipe, zapewniając o terminowości prac. Zapowiedział inwestycje wiatrowe offshore na Morzu Bałtyckim oraz perspektywy związane z norweskim gazem ziemnym i LNG. Ocenił, że Polska mogła tracić od początku wieku ok. stu miliardów złotych przez brak dywersyfikacji i uzależnienie od dostaw paliwa z Rosji.
Piotr Naimski dodał także, że inwestycja w elektrowni Ostrołęka C będzie "ostatnim dużym blokiem węglowym". Żywotność oddawanych właśnie do użytku bloków węglowych w Kozienicach i Opolu oszacował na najbliższe 25-30 lat.
Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest hasło "Energetyka dla gospodarki - gospodarka dla energetyki". Zaplanowano m.in. dyskusję o ryzykach wynikających dla strategicznych sektorów z sytuacji międzynarodowej i polityki Unii Europejskiej. Ważny będzie też aspekt innowacyjnego rozwoju energetyki, poszukiwanie sposobów uzyskania przewagi konkurencyjnej w energetyce, chemii, w infrastrukturze.
Specjalne miejsce w programie zarezerwowano dla rewitalizacji narodowego potencjału gospodarczego jako priorytetu rządu i resortów gospodarczych. Mowa będzie też o niebezpieczeństwie uzależnienia gospodarczego, energetycznego, o pewności dostaw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.