Protokołem rozbieżności zakończyła się druga tura rokowań płacowych w ramach sporu zbiorowego w Orlen Serwis, który wszczął Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej (MZZGK) PKN Orlen. Następne rokowania mają odbyć się z udziałem mediatora.
Orlen Serwis należy do największych podmiotów zależnych PKN Orlen - zatrudnia ok. 1800 pracowników. Druga tura rokowań płacowych w Orlen Serwis w ramach sporu zbiorowego, który prowadzi tam jeden związek - MZZGK PKN Orlen, odbyła się w środę; wcześniej porozumienie płacowe podpisało 8 związków ze spółki.
- Ze względu na pozostające bez zmian stanowisko pracodawcy, nasz związek podjął decyzję o spisaniu protokołu rozbieżności, by przejść do kolejnej tury rokowań z udziałem mediatora - podkreślił przewodniczący MZZGK PKN Orlen Bogusław Pietrzak, informując PAP o wynikach rokowań z 27 marca. Pierwsza ich tura odbyła się 25 marca.
Rzeczniczka PKN Orlen Joanna Zakrzewska, podsumowując wcześniejsze rozmowy płacowe oraz obie tury rokowań w Orlen Serwis zaznaczyła z kolei, że "wobec nie osiągnięcia w toku negocjacji płacowych porozumienia, ze względu na nierealne pod kątem finansowym żądania MZZGK PKN Orlen spisano kolejny protokół rozbieżności".
Według niej, w trakcie spotkania 27 marca przewodniczący MZZGK PKN Orlen oświadczył, że "znana jest mu sytuacja finansowa spółki i ma świadomość, że nie zabezpiecza ona realizacji postulowanych przez reprezentowaną przez niego organizację związkową żądań".
- My wiemy o tej sytuacji. Przez wiele lat spółki grupy kapitałowej były drenowane przez Orlen. Przez wiele lat wszystko robiono, żeby mieć tanią siłę roboczą. I dlatego o tym dyskutujemy, i chcemy, żeby w końcu ta sytuacja się w spółkach zmieniła - powiedział Pietrzak.
Szef MZZGK PKN Orlen w przesłanym PAP stanowisku zaznaczył, że w trakcie spotkania 27 marca, będącego ponowną turą rokowań w Orlen Serwis, związek ten "po raz kolejny zaproponował nowe stanowisko, wychodzące naprzeciw stanowisku pracodawcy".
Według MZZGK PKN Orlen, jest to największa organizacja w Orlen Serwis, zrzeszająca prawie 60 proc. załogi pracującej w zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku oraz w Anwilu we Włocławku.
Rzeczniczka PKN Orlen, odpowiadając w czwartek na pytania PAP dotyczące sporu zbiorowego w Orlen Serwis przypomniała, że "zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jeżeli strona, która wszczęła spór, podtrzymuje zgłoszone żądania, spór ten prowadzony jest przez strony z udziałem osoby mediatora".
- W związku z powyższym w dalszej kolejności strony przystąpią do wyboru mediatora - dodała Zakrzewska.
Jak zapewniła, w Orlen Serwis zarząd prowadził negocjacje płacowe, które rozpoczęły się tam na początku roku "w dobrej wierze, w poszanowaniu postulatów wszystkich organizacji związkowych, mając na uwadze budowę dobrych i stabilnych warunków zatrudnienia pracowników oraz uwzględniając realne możliwości finansowe spółki".
- Od pierwszego spotkania MZZGK PKN Orlen wystąpił z nierealnymi propozycjami wzrostu wynagrodzeń i mimo uwag ze strony pracodawcy, że realizacja propozycji zagrozi stabilności finansowej spółki, żądania płacowe ciągle pozostawały na nieracjonalnym poziomie - oceniła Zakrzewska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.