Teatr Ucieczkowy z Jeleniej Góry szykuje premierę spektaklu "Napromieniowany raj". Ma się ona odbyć w Kopalni Podgórze w Kowarach. Przedstawienie ma poruszać temat wydobycia rudy uranowej w tej kopalni i jego skutków.
Grupa teatralna zamieściła w internecie filmik, będący zapowiedzią spektaklu. "1947-1973 w polskich kopalniach uranu w wyniku wypadków zginęło 1800 osób. Średnia długość życia górnika przodkowego to 32 lata" - można przeczytać w napisach pod koniec filmiku.
Spektakl powstał w minionym roku, a 27 października 2018 r. na terenie Kopalni Podgórze odbyło się publiczne czytania tekstu sztuki. Autorami scenariusza i reżyserii są Piotr Jędrzejas i Jarosław Szczyżowski. W spektaklu występuje m.in. Patryk Guzik - prezes zarządu spółki, dzierżawiącej teren kopalni od Lasów Państwowych, a także Sebastian Garwol, Aleksandra Szczyżowska, Iwona Trusewicz i inni. Premiera ma się odbyć wiosną w Kopalni Podgórze.
Kopalnia Podgórze znajduje się poniżej Przełęczy Okraj w Karkonoszach. Od końca kwietnia 2011 r. funkcjonuje tam podziemna trasa turystyczna w sztolniach nr 19 i 19a. Sztolnie te wydrążone zostały w 1951 r. i w 1954 r. Rudę uranu wydobywano tam do jesieni 1958 r. Po wydobyciu pozostały hałdy, które w czasach Polski Ludowej wykorzystywano m.in. do utwardzania dróg w Karkonoskim Parku Narodowym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.