Muzeum Śląskie zaprasza 2 kwietnia o godz. 18.00 na panel dyskusyjny wokół książki Kamila Kartasińskiego „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”. Będą to rozmowy z cyklu „Między polityką a historią” – Służba Polaków w Wehrmachcie.
Dyskusja ma podsumować to, co stało się z tematem „dziadka z Wehrmachtu” po 2005 r. Prelegenci spojrzą na tę problematykę przez pryzmat nie tylko Śląska, ale też Wielkopolski i Pomorza. Moderatorem dyskusji będzie Paweł Parys z Muzeum Śląskiego, a panelistami: prof. Ryszard Kaczmarek, dr Jan Daniluk, dr Marcin Jarząbek, Kamil Kartasiński – autor książki, Norbert Kulpa.
Kamil Kartasiński, historyk, spotkał na swej drodze badawczej Jana Szymczyka, którego wojenne losy stały się kanwą książki „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa". Opisał historię młodego chłopaka ze Śląska: lata przedwojenne w Orzegowie, wcielenie do Wehrmachtu, niewolę amerykańską i walki w oddziałach polskich we Włoszech. W książce są także biografie trzech oficerów: Rudolfa von Wittenburga, Antoniego Nowosadowskiego i Mariana Worwy, z którymi splotło się życie głównego bohatera.
Fragment recenzji dr. hab. Macieja Fica (Uniwerystet Śląski w Katowicach):
„Świadkiem historii jest ponad 90-letni Górnoślązak Jan Szymczyk, którego wojenne losy skierowały najpierw do armii niemieckiej, a potem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. […] Lektura zawartości książki pozwala jednak dostrzec, że mimo różnicy wieku i odmiennych realiów dorastania, zarówno on, jak i Autor książki, nawiązali nić porozumienia. Nić ta – jak się wydaje – pozwoliła Janowi Szymczykowi szczerze i nieskrępowanie przywoływać swoje wspomnienia, nie kreując ich na potrzeby rozmowy czy z obawy o przedstawiane treści”.
Fragment recenzji dr. Sebastiana Rosenbauma (IPN Katowice):
„Wspomnienia Szymczyka zaliczają się do ciekawych relacji wspomnieniowych. Ich autor, choć wywodzi się z polskiej rodziny górnośląskiej i w Wehrmachcie służy przymusowo i bez sympatii do »Germańców« zaskakuje realistyczną, momentami niezwykle pozytywną oceną morale i esprit du corps armii niemieckiej i jej dowódców. Choć w II Korpusie Polskim znalazł się z radością, nie unika cierpkich uwag pod adresem tej jednostki. To nietypowe konfiguracje postrzegania rzeczywistości. Wspomnienia Szymczyka są w wielu miejscach oryginalne, ciekawe i nieoczywiste, przynosząc obraz schyłku dwudziestolecia międzywojennego na polskim Górnym Śląsku i okresu wojny i okupacji, który daleki jest od poprawnych politycznie klisz”.
Muzeum Śląskie zaprasza: 2 kwietnia, wtorek, godz. 18.00, ul. T. Dobrowolskiego, poziom -3, sala A. Wstęp wolny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.