Do międzynarodowej inicjatywy Urban Air Mobility, zakładającej rozwój mobilności miejskiej w przestrzeni powietrznej, przystąpiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Inicjatywa skupia 42 miasta lub obszary miejskie, pracujące nad rozwiązaniami w tym zakresie.
Od ub. roku Metropolia współuczestniczy w projekcie Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury. Celem CEDD jest m.in. utworzenie tzw. piaskownicy regulacyjnej w tej materii i wypracowanie modeli wsparcia dla firm oraz miast.
Jak poinformowało w piątkowej informacji biuro prasowe GZM, organizacja ta, zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, stała się sygnatariuszem inicjatywy Urban Air Mobility (UAM), wraz z 41 miastami m.in. Niemiec, Belgii, Francji, Szwajcarii czy Bułgarii. Metropolia jest jej jedynym polskim uczestnikiem.
"UAM ma na celu wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na przeniesienie mobilności miejskiej do przestrzeni powietrznej. (...) Nad różnego typu rozwiązaniami już teraz pracują miasta zrzeszone w inicjatywie. () Uczestnictwo w UAM nie łączy się z uzyskiwaniem dofinansowania, ale jest to platforma integrująca miasta, pozwalająca na współpracę przy realizacji projektów" - wskazały służby prasowe GZM.
Jak wyjaśniono, akces do UAM mogły uzyskać tylko miasta i regiony, które pracują już nad "twardymi" projektami, zgodnymi z założeniami inicjatywy. Metropolia jest w tym obszarze uczestnikiem projektu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów, który ma wypracowywać rozwiązania umożliwiające poruszanie się dronów w przestrzeni powietrznej miast i gmin.
Przedstawiciele Metropolii wyjaśniają, że choć już teraz trwają prace nad technologiami w tym zakresie, potrzebne są zmiany w prawie, m.in. umożliwiające testowanie prototypowych urządzeń i rozwiązań w realnych warunkach. Uczestnictwo w inicjatywach typu UAM ma wzmacniać dążenia do zmian prawa na poziomie europejskim - na rzecz np. świadczenia usług przy pomocy dronów.
Jak podała GZM, Urban Air Mobility jest częścią Europejskiego Partnerstwa Innowacyjne na rzecz Inteligentnych Miast i Społeczności (EIP-SCC) - inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem jest konsolidowanie ośrodków Smart Cities, tworzenie warunków do rozwoju innowacyjnych rozwiązań i budowanie społecznej akceptacji dla pionierskich przedsięwzięć.
Liderem inicjatywy Urban Air Mobility jest koncern Airbus, działający w obszarach przemysłu lotniczego, obronnego czy kosmicznego.
Ustanowienie na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (czyli jednego z europejskich obszarów rozwoju i testowania technologii dronowych), zapoczątkowało - po kilkumiesięcznym etapie rozmów i ustaleń - zawarte 12 września 2018 r. porozumienie GZM z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.
Następnie GZM porozumiała się nt. prowadzenia konkretnych projektów pilotażowych w obszarze demonstratora z Polskim Funduszem Rozwoju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.