Jej budowę rozpoczęto w 1978 r. Piętnaście lat później na powierzchnię wyjechała pierwsza tona węgla. Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk – bo o niej mowa – to obecnie jeden z najnowocześniejszych zakładów górniczych w Polsce. Działa w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i stale się rozwija.
Budryk ma swoją siedzibę w Ornontowicach, w powiecie mikołowskim. Złoża kopalni znajdują się pod terenami gmin Ornontowice i Gierałtowice, Czerwionka-Leszczyny i miastami Knurów oraz Mikołów. Obszar górniczy kopalni wynosi ponad 40,6 km kw (Ornontowice I i II). Zasoby operatywne to ponad 250 mln t. Wydobycie dobowe kształtuje się dziś na poziomie 12,7 tys. t.
Ornontowicka kopalnia wciąż się rozwija. W zeszłym roku uruchomiono przedział południowy szybu I wraz z górniczym wyciągiem szybowym oraz odstawę główną na poziomie 1050. Kopalnia osiągnęła też założony w planach model fedrowania czterema ścianami. W tym roku ornontowicki zakład górniczy czekają kolejne potężne wyzwania, w tym rozpoczęcie eksploatacji z poziomu 1290. Zakończona zostanie również modernizacja zakładu przeróbki mechanicznej węgla.
Warto również wspomnieć, że kopalnia w jednej trzeciej zasilana jest prądem z kopalnianego metanu. Nowoczesną instalację kogeneracyjną wyróżniono w konkursie na "Modernizację Roku 2017". Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia uzyskano dodatkowy efekt w postaci ograniczenia emisji metanu do atmosfery. Zadanie oparte o wykorzystanie metanu doskonale wpisuje się w strategię JSW, która zakłada doprowadzenie do uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.