Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) rozpoczęła prace nad stworzeniem grupy zakupowej energii elektrycznej na lata 2020-2021. Metropolia przymierza się również do zakupu gazu w podobnej formule - poinformowali we wtorek przedstawiciele GZM.
Aby powstała grupa zakupowa, samorządy zainteresowane wejściem w jej skład muszą podpisać stosowne porozumienia z Metropolią. Przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak liczy, że we wspólnym przetargu uda się uzyskać korzystne ceny energii.
- Mam nadzieję, że na dobrych zasadach w tym roku będziemy mogli rozstrzygnąć przetarg - powiedział Karolczak podczas wtorkowej sesji zgromadzenia Metropolii nawiązując - jak mówił - do zawirowań na rynku energii oraz przyjęcia ustawy, mającej zagwarantować utrzymanie cen energii na wcześniejszym poziomie.
- Mam nadzieję, że rozporządzenia, które ustalą, w jaki sposób i w jakich cenach prąd będzie sprzedawany, wyjaśnią sprawę i będziemy w stanie również na 2021 r. zabezpieczyć dostawy prądu w dobrych cenach - dodał szef Metropolii.
W ub. roku grupa zakupowa GZM, którą utworzyło 88 podmiotów obsługujących 307 jednostek, chciała kupić energię (w sumie prawie 1 terawatogodzinę) na lata 2019-2020, jednak jesienią przetarg został unieważniony z powodu wysokich cen. Najtańsza oferta przekroczyła budżet o 20 proc. (ok. 65 mln zł) i nie wszyscy członkowie grupy chcieli z niej skorzystać.
Grupa zdecydowała wówczas, aby drugi przetarg dotyczył tylko 2019 r., ponieważ ceny energii wzrosły tak mocno, że jej uczestnicy nie chcieli wiązać się nimi na dłużej. W drugim przetargu średnia cena za jedną megawatogodzinę jeszcze nieznacznie wzrosła (z 331,97 zł/MWh netto do 335,71 zł/MWh netto), jednak w listopadzie 2018 r. wybrano najtańszą ofertę, złożoną przez Tauron Sprzedaż. Grupa zakupowa zakontraktowała prawie pół terawatogodziny energii za ponad 192 mln zł. Grupę utworzyły 73 podmioty skupiające 289 jednostek korzystających z prądu.
Teraz GZM ponownie chciałby wybrać dostawcę energii na dwa lata - 2020-2021. Metropolia zamierza też kupić w podobnej formule gaz. "Będziemy przygotowywać się do grupy zakupowej gazu; również w tym zakresie możemy uzyskać spore oszczędności" - ocenił we wtorek Karolczak. Jego zdaniem ceny gazu mogą w kolejnych okresach rosnąć.
Podczas wtorkowego zgromadzenia GZM samorządowcy zwracali uwagę na znaczące (nawet o dwie trzecie) podwyżki cen energii dla miejskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, co - jak przewidują - pociągnie za sobą także wzrost opłat za wodę i odprowadzanie ścieków w części gmin. Niektóre samorządy (jak Ruda Śląska) już złożyły lub zapowiedziały złożenie (jak Mysłowice) wniosków do przedsiębiorstwa Wody Polskie o korektę taryf wodociągowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.