Czy polski wodór podbije świat? Czy stanie się alternatywą dla innych paliw i pomoże w odwróceniu negatywnego wizerunku węgla? Rozmawiano o tym 5 marca podczas wyjazdowego posiedzenia zespołu parlamentarnego „Polska Wodorowa” w Brukseli.
Wzięli w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Energii, firm paliwowych, energetycznych i chemicznych, instytucji unijnych i eurodeputowani.
- Przedstawiano konkretne uregulowania prawne, koncepcje , projekty i inwestycje mające na celu rozwój produkcji i masowego wykorzystania wodoru – podkreśla Krzysztof Sitarski, poseł Kukiz’15, przewodniczący zespołu parlamentarnego „Polska Wodorowa”
Jak wielokrotnie podkreślał, Polska jest liderem w produkcji wodoru, czołowym w Europie i 12 na świecie. Wodór, jako produkt uboczny przetwarzania węgla, jest wytwarzany w branży paliwowej, energetycznej i chemicznej, m.in. w spółkach: PGNiGE, PGE, Grupa Azoty, Lotos, JSW, Tauron.
PGNiGE w Brukseli przedstawiło projekt Eliza. Spółka chce wytwarzać wodór z odnawialnych źródeł energii metodą elektrolizy, a następnie zatłaczać go do magazynów gazu. Jest to jeden z perspektywicznych obszarów rozwoju całej grupy kapitałowej. Z kolei Lotos pracuje nad instalacjami do oczyszczania i dystrybucji wodoru oraz otwiera dwa punkty tankowania tego paliwa w Gdańsku i Warszawie. Ten projekt Grupy Lotos wsparty został w ramach unijnego projektu. Inwestycja będzie oddana do użytku w 2021 r.
- W gdańskiej rafinerii możliwości produkcji wodoru w ostatnim czasie wzrosły o 20 proc. dzięki instalacji wybudowanej w ramach projektu EFRA – mówi poseł Sitarski.
Ten gaz jest niezbędny w procesach przerobu ciężkich pozostałości ropy naftowej na wysokomarżowe produkty oraz w procesach odsiarczania paliw. Jeszcze w tym roku gdańska rafineria będzie produkować z tej samej ilości przetwarzanego surowca więcej oleju napędowego i paliwa lotniczego. Do tej pory Grupa LOTOS posiadała dwie instalacje do produkcji wodoru. Rafineria w Gdańsku zużywa obecnie w ciągu godziny ok. 13,5 t wodoru. W ramach Projektu EFRA powstała trzecia. Jej wydajność to 2,5 tony tego gazu na godzinę.
Grupa Azoty jest największym producentem wodoru w Polsce i przymierza się do uczestniczenia w rozwoju programu transportu bezemisyjnego. Chce w ramach tego programu zając ważne miejsce i potencjalnie być dostawcą wodoru lub też rozwiązań infrastrukturalnych związanych ze stacjami doładowania wodoru. W Brukseli Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes spółki, opowiadał o konieczności utrzymania i zwiększenia jakości produkowanego wodoru.
- Ciekawy projekt przedstawiło JSW Innowacje - technologię produkcji nanostruktur węglowych, którą można wykorzystać przy produkcji zbiorników na wodór wysokiej wytrzymałości. Ten projekt jest dyskutowany w Ministerstwie Energii – zapewnia poseł Kukiz’15.
Także dla PGE wodór to brakujące ogniwo w transformacji energetycznej, które będzie miało wpływ na stabilizację cen energii. Plany spółki to magazyn energii pochodzącej z nadwyżek produkcji farm wiatrowych i stacje tankowania wodoru.
Zespól parlamentarny „Polska Wodorowa” istnieje od lipca 2018, odbyliśmy już trzy posiedzenia. Byliśmy obecni na konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach. W trakcie rejestracji jest też Stowarzyszenie Polska Wodorowa, która będzie miała na celu wprowadzenie tego paliwa do polskiej gospodarki.
- Nasz cel to odwrócenie trendu dekarbonizacyjnego przez nowe postrzeganie przemysłu – podsumował poseł Krzysztof Sitarski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.