Jeszcze dwa lata potrwa modernizacja magistrali wodociągowej, zapewniającej wodę dla blisko 20 tys. mieszkańców południowych dzielnic Dąbrowy Górniczej. To jedna z większych takich inwestycji w woj. śląskim w ostatnich latach. Ma zakończyć częste awarie i przerwy w dostawach wody.
Jak poinformował we wtorek, 5 lutego, rzecznik Dąbrowskich Wodociągów Michał Raszka, tegoroczny, drugi etap prac realizowanych przez właściciela modernizowanej infrastruktury, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA, obejmie przebudowę blisko 8 km magistrali wodociągowej - od ul. Podlesie/Młodych do zbiorników w dzielnicy Łosień.
W pierwszym, ubiegłorocznym etapie oszacowanej na ok. 10 mln zł modernizacji magistrali wodociągowej, która dostarcza do miasta wodę z głębinowych ujęć w Łazach Błędowskich, odnowiono zbiorniki w Łośniu, przebudowano rury i wymieniono zasuwy.
"Wówczas, w kluczowym momencie pracowało około 100 osób z Dąbrowskich Wodociągów i GPW, dziewięć ogromnych cystern z wodą, kilka beczkowozów i mobilna stacja uzdatniania wody. Dzięki takiemu podejściu nikomu w Dąbrowie Górniczej nie zabrakło wody" - zaznaczyła, cytowana przez Raszkę, kierownik działu wodociągów w dąbrowskiej spółce Aleksandra Konderak.
Wcześniej GPW stopniowo przekierowywała w okolice Dąbrowy Górniczej wodę pochodzącą z ujęcia w Czańcu k. Bielska-Białej oraz ze stacji w sosnowieckiej dzielnicy Maczki, przygotowując zbiorniki w Łośniu do wyłączenia z systemu. Na czas prac zbudowano tam tymczasową stację tzw. filtrów samopłynących, chroniących przed wtórnymi zanieczyszczeniami.
W drugim i trzecim etapie tych prac, do 2020 r., prócz przebudowy 8 km wodociągu od zbiorników do ul. Podlesie/Młodych wraz z przebudową przepompowni, zaplanowano modernizację 7 km żeliwnego wodociągu od zbiorników Łośniu do stacji w Łazach Błędowskich.
Z tegorocznym etapem modernizacji magistrali GPW ściśle wiąże się inwestycja Dąbrowskich Wodociągów w rejonie ul. Gołonoskiej i Łaskowej. Niebawem rozpocznie się tam wymiana około dwukilometrowego wodociągu miejskiej spółki, z czym będą wiązały się utrudnienia komunikacyjne i częściowe ograniczenia w ruchu.
Celem tych inwestycji jest ograniczenie zakłóceń dostaw wody do południowych dzielnic Dąbrowy Górniczej, w tym do dzielnicy Strzemieszyce, gdzie w tym roku prowadzone będą uzgodnienia projektowe dotyczące wymiany wodociągu w ul. Strzemieszyckiej. Te prace połączone będą z planami urzędu miasta, zakładającymi budowę kanalizacji i wymianę nawierzchni dróg.
W 2019 r. Dąbrowskie Wodociągi wraz z magistratem zamierzają rozpocząć też dużą inwestycję związaną z wymianą sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej między ul. Mickiewicza i Krasińskiego w rejonie dzielnicy Reden (część prac wykonano już tam w ub.r.).
Planowane są również wymiany odcinków wodociągów w rejonie ul.: Broniewskiego, Mireckiego, Marianki oraz Limanowskiego/Powstańców, a także odcinkowe wymiany kanalizacji w: al. Zwycięstwa i ul. Długiej/Piłsudskiego oraz Królowej Jadwigi (te prace prowadzone będą metodą bezwykopową).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.