W ramach szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach rozmawiali 12 bm. przedstawiciele zarządu województwa śląskiego oraz ich goście z Niemiec i Francji.
Prof. dr Andreas Pinkwart, minister gospodarki i energii Nadrenii Północnej-Westfalii, zwrócił uwagę na fakt, że przed rozpoczęciem transformacji trzeba prowadzić dialog ze wszystkimi zainteresowanymi partnerami celem uzyskania pełnego porozumienia.
- Przed prawdą nie uciekniemy. O ile miniony wiek można nazwać wiekiem węgla, tak teraz jesteśmy już w okresie powęglowym. To zaś wymaga wypracowania odpowiedniego modelu postępowania – stwierdził z kolei Frédéric Nihous, członek zarządu regionu Hauts-de-France odpowiedzialny za efektywność energetyczną.
- Jestem dumna, że możemy gościć w naszym regionie tak znakomitych gości. Organizowany przez Polskę Szczyt Klimatyczny ONZ odbywa się pod hasłem solidarności klimatycznej. Transformacja energetyczna na fundamencie innowacji i nowych technologii to wyzwanie, któremu musimy wszyscy stawić czoła. Mamy szansę na wymianę doświadczeń i ukierunkowania działań w tym zakresie na przyszłość – przyznała wicemarszałek województwa śląskiego Izabela Domogała.
Województwo Śśąskie oraz regiony Hauts-de-France i Nadrenia Północna-Westfalia od wielu lat podejmują ścisłą współpracę zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i administracyjnej w tzw. Trójkącie Weimarskim. Regiony te cechuje silne dziedzictwo przemysłu węglowego i stalowego. Wszystkie zmieniają swe oblicze w różnym tempie.
Wicemarszałek wspomniała o szansach, jakie daje program Komisji Europejskiej dotyczący Platformy Wspierania Regionów Górniczych, którego śląskie jest beneficjentem.
- Województwo śląskie jest faktycznie w podobnej sytuacji jak reprezentowane tutaj regiony z Niemiec i Francji. To, że jesteśmy na początku tej drogi, nie świadczy jednak o tym, że to tylko polski problem. Nowy mikst energetyczny, ze zdecydowanie mniejszym udziałem węgla, to wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. Najwyższy czas na poważną dyskusję w tym gronie – przekonywała.
Głos zabrał również dr inż. Jan Bondaruk, zastępca dyrektora naczelnego Głównego Instytutu Górnictwa ds. inżynierii środowiska. Przypomniał, że polscy naukowcy zatrudnieni w GIG mogą już dziś pokazać, w jaki sposób wykorzystywać energetykę postwęglową, a wiele projektów związanych z wykorzystaniem infrastruktury po zlikwidowanych zakładach przemysłowych doczekało się realizacji stanowiąc wzór na skalę światową.
Warto też zwrócić uwagę na realizowany program Flexible Integrated Energy Systems, jeden z największych programów badawczych o budżecie 24 mln funtów, współfinansowany przez rząd Walii. Jego celem jest ułatwienie współpracy różnych grup interesariuszy regionów przemysłowych w tworzeniu strategii i projektów badawczych wspierających przechodzenie w kierunku zrównoważonych systemów energetycznych.
Współpraca GIG i Uniwersytetu Cardiff rozpoczęła się w 2002 r. i zaowocowała już wspólnymi projektami, realizowanymi w ramach europejskich programów badawczych, także w ramach Centrum Czystych Technologii Węglowych GIG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.