Chociaż szyld Kopalni Węgla Kamiennego Julian zdjęty został w 1999 r., to nazwę przystanku autobusowego zmieniono dopiero teraz.
Od 1 grudnia 2018 r. dotychczasowy przystanek autobusowy Szarlej Kopalnia Julian w Piekarach Śląskich przemianowano na Piekary Kopalnia. Jak łatwo policzyć, nastąpiło to ponad dziewiętnaście lat po tym, jak KWK Julian stała się Zakładem Górniczym Piekary i ponad sześć lat po wprowadzeniu nazwy KWK Piekary.
Z przystanku autobusowego pod dawnym Julianem odjeżdżają autobusy Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach - linie 105 (Siedliska - Piekary Śląskie osiedle Wieczorka) i 192 (Tarnowskie Góry dworzec - Chorzów szyb prezydent) oraz jedna linia KZK GOP nr 185 (Bytom dworzec - Piekary Śląskie osiedle Wieczorka).
To nie pierwszy przypadek, kiedy KZK GOP z ogromnym opóźnieniem zmienia nazwę przykopalnianego przystanku. Równo dwa lata wcześniej, 1 grudnia 2016 r., w Bytomiu przemianowano przystanek Rozbark Kopalnia na Bytom Teatr Tańca-Rozbark. Kopalnia przestała fedrować kilkanaście lat wcześniej, a teatr wprowadził się w jej zabudowania w 2014 r.
Jeszcze dłużej na zmianę nazwy czeka przystanek tramwajowy i autobusowy Szombierki Kopalnia w Bytomiu. KWK Szombierki skończyła fedrować w 1996 r., na jej terenie powstało m.in. centrum handlowe, zakład tapicerski czy drukarnia, a nazwa przystanku KZK GOP pozostała po staremu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Są jeszcze chociażby przystanki Miechowice Kopalnia czy Klimontów Kopalnia