Wrzesień tego roku na międzynarodowych rynkach węgla upłynął pod znakiem zwiększonego popytu na surowiec w Europie i najwyższych od dekady cen pozwoleń na emisję CO2. Ceny węgla kontynuowały sierpniowy wzrost. Indeks ARA przekroczył psychologiczną barierę 100 dol. /t - relacjonują autorzy raportu o międzynarodowym rynku węgla we wrześniu, opublikowanego w środę, 7 listopada, przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu w serwisie Polski Rynek Wegla.
Impulsami do wzrostu cen na progu jesieni była m.in. sierpniowa podwyżka cen energii w Wielkiej Brytanii, Hiszpani i Włoszech wraz z podniesiniem marż handlowych przez producentów energii.
Pomyślnie wypadły prognozy dla energetyki węglowej. Przyszłoroczny tzw. clean dark spread (czyli wartość zysku spodziewanego z elektrowni węglowej o sprawności 35 proc., po uwzględnieniu kosztów paliwa i emisji) wzrósł niemal dwukrotnie od początku sierpnia do 5,08 euro/MWh. Znacząco (o 65 proc. w porównaniu do września sprzed roku) rosło zużycie energii elektrycznej w Europie i Turcji.
Węgiel drożał nie tylko w północnej Europie, ale także w RPA. Indeks FOB Richards Bay w pierwszym tygodniu września dla węgla NAR 6000 kcal/kg wzrósł w Afryce Południowej do 97,39 dol./t. Kontrakty dostaw na listopad opiewały na 100,25 dol./t.
W drugiej połowie września ceny węgla wyhamowały w spocie z powodu większej podaży prądu z niemieckich turbin wiatrowych. Pod koniec miesiąca z węgla niemieckie elektrownie wytworzyły 970 GWh, a z wiatru aż 1,86 TWh. Różnica powiększyła się jeszcze tydzień później (z węgla wygenerewano w Niemczech 1,34 TWh, z wiatru 2,69 TWh - najwięcej od marca).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.