Wodór to najlżejszy i najprostszy pierwiastek chemiczny, który składa się z jednego protonu i jednego elektronu. Rozpoczyna układ okresowy pierwiastków.
Jest pierwiastkiem niemetalicznym, o stosunkowo dużej zawartości w skorupie ziemskiej – 0,9 proc. W stanie wolnym występuje w niewielkich ilościach, głównie zawarty jest w wodzie, wodorkach, węglowodorach, w minerałach i niektórych gazach.
Jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie. Stanowi około 80 proc. masy Słońca i innych gwiazd. Jest także pierwiastkiem, który według teorii Wielkiego Wybuchu utworzył się jako pierwszy.
Na Ziemi wodór zawarty jest głównie w wodzie – H2O, węglowodorach – ropie naftowej, gazie ziemnym. Jest w niemal wszystkich związkach organicznych, z których zbudowane są organizmy żywe. Podczas spalania wodoru powstaje woda.
Przemysłowo wodór uzyskuje się z gazu wodnego, będącego mieszaniną CO i H2, powstałą w wyniku reakcji pary wodnej z rozżarzonym koksem. Gaz ten stosuje się głównie w syntezach przemysłowych i jako źródło energii w ogniwach paliwowych.
Dodatek Polska Wodorowa ukazał się w Trybunie Górniczej 31 października 2018 r. Można się z nim zapoznać pod tym linkiem.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.