Prototyp zwijanej kładki dla pieszych stworzyli studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ramach swojej pracy inżynierskiej. Ten oryginalny projekt jest jedyną tego typu konstrukcją w Polsce - poinformowała portal netTG.pl Anna Żmuda Muszyńska, rzecznik prasowy AGH.
Twórcami są studenci Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii z Koła Naukowego Mechaniki Konstrukcyjnej "Aksjator", którzy w pracy nad kładką mechaniczną zainspirowali się istniejącym obiektem w Wielkiej Brytanii. Polska kładka skonstuowana w Krakowie jest unikatem w skali kraju.
- Wierzymy, że rozwijanie zainteresowań studentów jest najważniejsze. Poszukujemy ciekwawych tematów, które z czasem przeistaczają się w nasze prace. Przykładem jest model ruchomej kładki dla pieszych - mówi inż. Piotr Roszkowski.
Współtwórca modelu inż. Michał Pyza dodaje, że celem było stowrzenie obietku na pograniczu budownictwa oraz mechaniki.
- Nasza kładka składa się z 8 segmentów poruszanych przez 7 par siłowników sterowanych elektronicznie. Każdy element został przez nas indywidualnie zaprojektowany - tłumaczy.
Wykonawstwo powierzono firmie zewnętrznej - sponsorowi spółce MP Mosty, która w zasadzie sfinansowała cały projekt.
Dr Henryk Ciurej, opiekun projektu nie skrywa dumy z powstania modelu. Cieszy się też z zaangażowania swych studentów w projekt i zaprasza do AGH wszystkich młodych konstruktorów, którzy chcieliby sprawdzić swoje pomysły i poszerzyć wiedzę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.