Eurozłoty w najbliższych dniach powinien pozostać stabilny, natomiast kurs USD/PLN może wzrosnąć, jeżeli dane o tempie wzrostu PKB USA w III kwartale 2018 roku pozytywnie zaskoczą - oceniają eksperci. Dodają, że rentowności polskich obligacji powinny oscylować w okolicach obecnych poziomów.
EBC nie zaskoczył, mimo oznak pogarszającej się koniunktury w Europie, co widać chociażby po wskazaniach PMI. EBC dalej konsekwentnie nie zmienia retoryki, ale widać jednak oczekiwanie na projekcję inflacji w strefie euro - powiedział PAP Biznes Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium.
- Eurozłoty powinien się stabilizować, nie ma moim zdaniem szans na większe wahania, kurs powinien +dryfować+ lekko powyżej poziomu 4,30 - dodał.
Mario Draghi poinformował w czwartek na konferencji po posiedzeniu EBC, że bilans ryzyka dla wzrostu w eurolandzie jest wciąż "zasadniczo zrównowasżony", choć nasiliły się zagrożenia wynikające ze wzrostu protekcjonizmu, podatności gospodarek wschodzących i zmienności na rynkach finansowych. Draghi dodał, że w strefie euro nastąpiło słabsze momentum wzrostu, ale nie jest to ścieżka zniżkowa.
Zdaniem analityka piątkowe dane o tempie wzrostu PKB w USA w III kwartale mogą umocnić amerykańską walutę.
- Jutrzejszy odczyt tempa wzrostu PKB w Stanach (Zjednoczonych - PAP) dużo powie, ale trend na eurodolarze jest jednoznacznie spadkowy. Jeżeli jutro odczyt (tempa wzrostu - PAP) amerykańskiego PKB zaskoczy pozytywnie, kurs USD/PLN może spróbować +przeforsować+ granicę 3,80 - powiedział.
W piątek o godz. 14.30 podany zostanie wstępny odczyt tempa wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych w III kwartale. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 3,3 proc. kdk w ujęciu zanualizowanym wobec 4,2 proc. w poprzednim kwartale.
RYNEK DŁUGU
- Nasz rynek długu jest mocny, jutro mamy aukcję, Ministerstwo (Finansów - PAP) nie powinno mieć problemu z uplasowaniem całej puli papierów, ale rentowności nie powinny już spadać. Znaczna część ruchu zniżkowego na rentownościach polskich obligacji się już w tym tygodniu dokonała - powiedział Sutowicz.
Ministerstwo Finansów, na przetargu 26 października, zaoferuje obligacje OK0720, PS0424, WZ0524, WS0428 i WZ0528 za 7-10 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.