W najbliższą niedzielę, 21 października, od godz. 7.00 do 21.00 będziemy mogli oddać głos w wyborach samorządowych. Będziemy wybierać radnych gmin, miast, powiatów, sejmików. Ponadto będziemy decydować, kto zasiądzie na stanowisku: wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W ich przypadku, jeśli pierwsza tura wyborów nie przyniesie rozstrzygnięcia, do urn pójdziemy jeszcze 4 listopada.
W Polsce uprawnionych do głosowania jest ponad 30,2 mln osób spośród ponad 37 mln obywateli. Najwięcej wyborców mieszka w województwie mazowieckim. Jest to prawie 4,2 mln osób. Drugie miejsce zajmuje woj. śląskie. U nas prawo pójścia do wyborczych urn ma blisko 3,6 mln obywateli.
W woj. śląskim będziemy wybierać 3267 radnych spośród 15 352 kandydatów zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Ponadto w miastach naszego regionu do wyboru będzie 96 wójtów, 47 burmistrzów, 24 prezydentów oraz 19 prezydentów miast na prawach powiatu. O te stanowiska ubiega się 487 kandydatów. Średnia wieku kandydujących to 45 lat.
Poprzednie wybory samorządowe w Polsce odbyły się w 2014 r. Frekwencja wyniosła wtedy 47,2 proc. W naszym woj. wówczas do urn zdecydowało się pójść 43,3 proc. uprawnionych. W skali całej Polski mniej aktywni byli tylko obywatele woj. opolskiego.
Trzeba wiedzieć, że w miastach na prawach powiatu wyborcy będą mieli do dyspozycji trzy karty, bo będą głosować na radnych miasta, prezydenta i radnych sejmiku województwa.
W pozostałych miejscowościach będą cztery karty. Na dodatkowej będzie można oddać głos na osoby kandydujące do rady powiatu.
W Polsce trójszczeblowa struktura samorządu terytorialnego obowiązuje od 1 stycznia 1999 r. Tym samym wyróżniamy: samorząd gminny, powiatowy i województwa. W okresie od maja 1990 r. do końca 1998 r. samorząd terytorialny istniał wyłącznie na szczeblu gminy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.