Dodatkowe linie komunikacji zbiorowej i większa liczba kursów podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach, dodatkowe połączenia z Krakowem i darmowe przejazdy, też pociągami, dla uczestników COP24 - to założenia organizacji transportu podczas tego wydarzenia.
Blisko dwutygodniowy szczyt COP24 odbędzie się w Katowicach od 3 do 14 grudnia br. Jego miejscem będzie kompleks Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i przylegającej hali widowiskowej Spodek - wraz z wydzielonym okolicznym terenem.
Zgodnie z podpisanym wiosną br. porozumieniem organizującego szczyt Ministerstwa Środowiska z władzami Katowic, w przygotowaniach do COP24 lokalny samorząd odpowiada m.in. za zapewnienie transportu dla uczestników wydarzenia (będą oni mieszkali na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale też w Krakowie).
Jak poinformowała PAP rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka, przygotowania w tym zakresie są bardzo zaawansowane - ustalono już m.in. kluczowe założenia istotne dla uczestników konferencji, organizatorów oraz wolontariuszy.
Przedstawiciele wszystkich tych grup będą mogli na podstawie identyfikatorów korzystać bez opłat z usług publicznego transportu zbiorowego na liniach organizowanych przez Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP - największa taka organizacja w regionie) oraz przez pozostałych organizatorów publicznego transportu zbiorowego, w tym przewozów kolejowych, organizowanych przez marszałka woj. śląskiego.
Na głównych kierunkach, łączących miejsca zakwaterowania z miejscem konferencji, zwiększona ma zostać oferta przewozowa - przez wytyczenie dodatkowych linii i zwiększenie liczby kursów w określonych godzinach. W Katowicach np. uruchomione zostaną dwie tymczasowe linie autobusowe, obsługiwane taborem zero- i niskoemisyjnym.
Podobnie, w miastach poza Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, w których zakwaterowani będą uczestnicy COP24, mają oni korzystać bez dodatkowych opłat z usług lokalnego transportu publicznego oraz z połączeń kolejowych i autobusowych z Katowicami.
- W tym zakresie przygotowywane jest m.in. wahadłowe połączenie autobusowe pomiędzy Katowicami i Krakowem, gdzie ze względu na szeroką ofertę hotelową przewidujemy zakwaterowanie znaczącej części uczestników konferencji. Takie rozwiązanie pozwoli nam jednocześnie chronić mieszkańców, którzy w tym czasie będą mogli bez przeszkód korzystać z regularnych linii komunikacji miejskiej, np. w drodze do szkoły czy pracy - zaznaczyła Lipka.
W czasie konferencji funkcjonować ma normalnie katowicki system roweru miejskiego (ponad 50 stacji wypożyczeń).
Zwiększona i dostosowana do zakładanego wzrostu liczby zainteresowanych pasażerów ma również zostać oferta połączenia autobusowego Katowic z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach (Katowice Airport).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy stacje rowerowe również będą darmowe w tym okresie dla uczestników?