- W tym tygodniu kurs eurozłotego może utrzymać się poniżej poziomu 4,30 - ocenił Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. Jego zdaniem, rentowności krajowych SPW powinny pozostać stabilne, jeżeli utrzyma się pozytywny sentyment do polskich aktywów.
- Złoty w dalszym ciągu oscyluje wokół poziomu 4,30/EUR. Dorze rozpoczęliśmy dzisiejszą sesję - eurozłoty wyznaczył dwutygodniowe minimum 4,2916, ale teraz przyszło lekkie odreagowanie. Nadal jesteśmy jednak poniżej 4,30 i to jest kluczowe, by ten krótkoterminowy trend aprecjacyjny utrzymał się do końca tygodnia - powiedział Sutowicz.
- W tym tygodniu nie ma w kalendarzu wydarzenia, które mogłoby jednoznacznie przekładać się na wycenę złotego. Uznajemy zatem ten krótkoterminowy kanał zniżkujący na EUR/PLN za wyznacznik notowań w tym tygodniu. Liczymy na to, że w piątek zamkniemy się poniżej 4,30 - dodał.
Zdaniem analityka, we wtorek podwyższoną zmienność na wtórnym rynku długu wywołał komunikat Ministerstwa Finansów o anulowaniu czwartkowego przetargu zamiany.
- Początkowo rentowności zniżkowały, zwłaszcza w segmencie 2- i 5-letnim, potem trochę wzrosły - powiedział.
Według Sutowicza, jeżeli utrzyma się pozytywny sentyment do polskich aktywów, to można liczyć na stabilizację rentowności krajowych SPW na obecnych poziomach, zwłaszcza w przypadku krótkiego końca krzywej.
- Wszystko zależy tak naprawdę od sentymentu zewnętrznego, a ten - jak pokazuje dzisiejsza sesja, ale też cały ten tydzień - jest umiarkowanie sprzyjający dla polskich aktywów - powiedział.
MF podało w komunikacie we wtorek, że nie zorganizuje zaplanowanego na 20 września przetargu zamiany obligacji skarbowych. W miesięcznym planie podaży resort planował zorganizowanie przetargu zamiany obligacji 20 września, na którym miał sprzedać papiery OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428, WZ0528, a odkupić OK1018, WZ0119 i OK0419.
W komunikacie przesłanym agencji Bloomberg 6 września resort informował, że rozważa odwołanie aukcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.