Przedstawiciele zarządów JSW i JSW Innowacje szukają możliwości współpracy z międzynarodowym koncernem SASOL. Efektem wspólnych działań ma być produkcja paliw syntetycznych w Polsce na bazie krajowego węgla. JSW planuje współpracę z notowaną na nowojorskiej giełdzie spółką Sasol, której jednym z celów byłoby powstanie zakładu przetwórstwa węgla na paliwa na Górnym Śląsku - poinformowała portal netTG.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer - rzecznik prasowy spółki.
- W Europie nie ma lepszego miejsca na tego typu zakład. Mamy złoża węgla, politykę klimatyczną, przez którą węgiel wypierany jest z energetyki przez gaz i energetykę odnawialną, a w przyszłości być może również przez elektrownie jądrowe. Nie można nie wspomnieć, że zużywane w Polsce paliwa do aut wytwarzane są głównie z rosyjskiej ropy. W związku z tym powstanie zakładu przerabiającego węgiel na gaz oraz paliwa pozostaje w zgodzie z polską racją stanu. W ramach współpracy z Sasol przeprowadzimy niezbędne ekspertyzy dotyczące opłacalności inwestycji związanych z przemysłowym przerabianiem węgla kamiennego na paliwa, gaz oraz chemikalia - powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.
Przystąpienie przez JSW i JSW Innowacje do rozmów z Sasol to kolejny etap działań Jastrzębskiej Spółki mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii w Grupie JSW. W najbliższych dniach spółka przedstawi efekty prowadzonych w RPA rozmów oraz szczegóły ewentualnych obszarów współpracy.
Południowoafrykański Sasol to międzynarodowy, innowacyjny koncern z rocznymi obrotami sięgającymi około 15 mld dolarów. Zatrudnia ponad 30 tys. osób i działa w kilkudziesięciu krajach. Jest największym podatnikiem w RPA i jedną z największych spółek na giełdzie w Johannesburgu. Sasol jest notowany także na New York Stock Exchange. Spółka posiada kopalnie węgla, które wydobywają ok. 40 mln t rocznie. Sasol większość produkcji przetwarza na paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy oraz chemikalia, w tym paliwa (ponad 30 mln baryłek rocznie).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W Blachowni i Zdzieszowicach już produkowano benzynę syntetyczną
Te paliwa to z naszego węgla?Czy może z tego importowanego?
Ekspertyzy, machloje za panstwową kasę bo JSW toSpółka Skarbu. Rozwiązania są gotowe,tylko komus nie zalezy,aby polski wegiel przerabiac na paliwo,dawniej PRL miał zakaz z ZSRR a dziś 'niepodległa' Polska ciekawe skąd? to jak z tą mityczną elektrownią atomową,Agencja jest działa prężnie,pracownicy biorą ciężką kasę,a nawet lokalizacji nie ma.
To jest tak jak Czynnik Decyzyjny czerpie swą wiedze z Wikipedii. A może by tak porozmawiac z IChPW, który na ten temat wykonal mnóstwo prac i ma kilka gotowych rozwiązań do zaproponowania (inni w Polsce także) ? No tak, trzeba jednak uwzględnić,że wycieczka do Poludniowej Afryki jest ciekawsza niż do Zabrza..