Polska Grupa Górnicza zaprasza na otwarcie wystawy promującej nowoczesne wykorzystanie węgla. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 11 września, w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Ekspozycja pod hasłem "BeCoal" (www.becoal.com) została przygotowana przez PGG wspólnie z Europejskim Stowarzyszeniem Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL oraz deputowaną do Parlamentu Europejskiego Panią Poseł Jadwigą Wiśniewską.
- Ekspozycja ukazuje węgiel, jako element naszej cywilizacji, bez którego nie byłby możliwy postęp w medycynie, farmacji, biologii, motoryzacji, czy kosmonautyce. Polska Grupa Górnicza S.A. wspólnie z Europejskim Stowarzyszeniem Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL chce zwrócić uwagę Parlamentu Europejskiego, że węgiel jest także źródłem łańcucha wartości - poinformował portal netTG.pl Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.
Ogniwa węglowego łańcucha wartości
Przemysł węglowy oferuje dobrze płatne miejsca pracy, wiedzę i postęp technologiczny, umiejętności techniczne i kompetencje. Jest jednym z najważniejszych źródeł ciepła i elektryczności, a także podstawą różnych gałęzi nowoczesnego przemysłu, w tym nowych, czystych technologii węglowych.
Węgiel zapewnia obywatelom Europy dostęp do dobra absolutnie podstawowego jakim jest energia. Kraje Unii Europejskiej wyprodukowały w 2017 r. 383 mln ton węgla brunatnego i 81 mln ton węgla kamiennego importując jednocześnie 173 mln ton węgla głównie na potrzeby energetyczne.
Rezerw wystarczy na setki latSzacuje się, że przy obecnym tempie wydobycia rezerwy węgla kamiennego wystarczą na co najmniej 200-300 lat, a zasoby węgla brunatnego na okres prawie 50 lat. W przypadku ropy naftowej 50 lat, a uranu dla elektrowni jądrowych około 100 lat.
Trwają zaawansowane badania nad zgazowaniem węgla kamiennego i węgla brunatnego. Proces ma kilka znaczących i ekologicznych zalet. Zgazowanie zmniejsza emisję szkodliwych tlenków siarki i azotu. Jednocześnie umożliwia dostarczenie bardziej użytecznej energii niż z tradycyjnych procesów spalania. Takie rozwiązanie stwarza możliwość produkcji paliw dla samochodów, samolotów i innych urządzeń zasilanych silnikami spalinowymi.
Technologie zgazowania i sztucznej fotosyntezy
Technologie gazyfikacji węgla są badane i rozwijane w wielu krajach, w tym w Chinach, Australii, RPA, Kanadzie i Indiach. Podobne prace rozpoczną się na skalę w Polsce od 2021 roku.
Jednym z produktów spalania węgla jest dwutlenek węgla. Jego zwiększona obecność w atmosferze jest uważana za przyczynę globalnego ocieplenia. Koła akademickie szukają sposobów wykorzystania CO2, aby ostatecznie rozwiązać problem związany z obecnością tego gazu w atmosferze. Eksperci zalecają produkcję paliwa do samochodów i samolotów z dwutlenku węgla za pomocą sztucznego procesu fotosyntezy. Metoda wymaga dalszego rozwoju technologii, zwłaszcza w celu zapewnienia jej rentowności.
Ekologiczne paliwo - najważniejsze źródło energii na Ziemi
Węgiel jest jednym z najważniejszych źródeł energii. Zdaniem wielu specjalistów niemożliwe jest całkowite zastąpienie węgla i węgla brunatnego alternatywami w horyzoncie czasowym obecnej polityki klimatycznej i energetycznej.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w nadchodzących dziesięcioleciach świat nie będzie w stanie zaspokoić popytu na energię bez węgla. Przewiduje się, że dzięki nowym technologiom węgiel stanie się ekologicznym materiałem energetycznym - prawie tak wolnym od emisji jak odnawialne źródła energii.
- Rozpoczęcie wystawy zaplanowano na wtorek wczesnym popołudniem, około godz. 12.30-13.00. Bezpośrednio po zakończeniu sesji i głosowań w Parlamencie Europejskim - poinformował Tomasz Głogowski.
Głos podczas otwarcia wystawy zabrać mają m.in.: wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, europoseł Jadwiga Wiśniewska, prezes PGG Tomasz Rogala oraz wiceprezydent Euracoal Vladimir Budinski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przemysł węglowy oferuje dobrze płatne miejsca pracy. Tak, to prawda, pod warunkiem, że pracuje się w katowickiej kopalni talentów przy Powstańców 30... To raz. Dwa - może by tak obok samych superlatyw przedstawić też ciemną stronę wydobycia węgla, jak szkody górnicze, dewastacja środowiska naturalnego i takie tam drobnostki w postaci zagrożeń naturalnych, ryzyka wypadków i utraty życia...
A może by tak zrobić wystawę o bramach narzędzi,urządzeń i materiałów w kopalniach PGG !!!!!! Tylko byłby problem z eksponatami bo jak wystawić coś czego nie ma hehe