Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej opublikowało raport, dotyczący unijnych regionów węglowych, w tym Górnego Śląska. Raport przedstawia obecny stan wydobycia surowca, jego wykorzystanie w elektrowniach, zatrudnienie w kopalniach i elektrowniach węglowych. Polski Komitet Energii Elektrycznej wypowiada się wobec raportu w sposób bardzo krytyczny. Komisja Europejska wymachuje szabelką, ale nie zaryzykuje konfliktu – twierdzą eksperci.
PKEE to organizacja zrzeszająca największe polskie firmy branży energetycznej, największe tego typu stowarzyszenie w Europie. W radzie zarządzającej zasiadają m.in. Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Tauron, Henryk Baranowski, prezes PGE, Mirosław Kowalik, prezes Enea. To w ich imieniu PKEE oceniło raport KE.
Cel tego dokumentu to m.in. prognoza rozwoju regionów węglowych i działań przejściowych w związku z odchodzeniem od węgla. Raport objął górnictwo węgla kamiennego i brunatnego oraz elektroenergetykę korzystającą z tych paliw. Choć ułomne, to jednak pierwsze opracowanie tego typu.
Ważne liczby
W raporcie KE czytamy, że w 2015 r. udział węgla w miksie energetycznym państw Unii wyniósł 24 proc., zaś moc zainstalowana w 207 elektrowniach węglowych - ok. 150 GW. Kopalń było 128, wydobywały one 500 mln t. Łącznie w Unii w sektorach węglowym i od niego zależnych pracowało ok. 452 tys. osób. Zatrudnienie to koncentrowało się w kilku regionach: województwie śląskim, Yugoiztochen w Bułgarii, Severozapad i Moravskoslezsko w Czechach, Muenster w Niemczech oraz Sud-Vest Oltenia w Rumunii.
W Polsce w węglu pracuje ok. 112 tys. osób, czyli połowa wszystkich pracowników tej branży w Unii. Zgodnie z raportem KE, w 2018 r. planowane jest zamknięcie 31 kopalń. Liczba utraconych miejsc pracy w sektorze to 77 tys. w 2025 r. i 160 tys. w 2030 r. W samym województwie śląskim liczba miejsc pracy w węglu zmniejszy się do 2030 r. o 40 tys. Czy sobie z tym poradzimy?
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kopalniom daje zywotnosc 5 lat i po pgg bedzie najwiecej ludzi umiera na raka na slasku gdyz smrodza tym smogiem za 5 lat bedzie spokoj dla slaska jest wazniejsze kopalnie niz zdrowie ale to niedugo ha ha ha