Eurozłoty do końca tygodnia powinien pozostać na bieżącym poziomie, czyli w okolicach 4,28 - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. W jego opinii, na krajowym rynku długu również można spodziewać się stabilizacji.
"Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem niewielkiego umocnienia złotego. Zaczynaliśmy od poziomu 4,29/EUR, przez moment mieliśmy poziom 4,27/EUR, a teraz 4,28/EUR. Są to najniższe poziomy od półtora tygodnia (...). Dolar traci na wartości, co przekłada się na większe zaangażowanie walut rynków wschodzących. Złotemu sprzyja też uspokojenie po ubiegłotygodniowym szoku na rynku tureckiej liry (...). Przestrzeń do umocnienia polskiej waluty nie jest duża, ale notujemy dziś drugą z rzędu pozytywną sesję dla złotego" - powiedział Sutowicz.
Zdaniem analityka, eurozłoty powinien do końca tygodnia pozostać na bieżącym poziomie, czyli w okolicach 4,28.
Według Sutowicza, w tym tygodniu nie należy spodziewać się większych zaskoczeń ze strony danych makro. Istotnymi wydarzeniami będzie publikacja minutek z sierpniowego posiedzenia FOMC (środa godz. 20.00) oraz z lipcowego posiedzenia EBC (czwartek godz. 13.30).
"Jeżeli chodzi o amerykański bank centralny, to wydaje mi się, że piątkowe wystąpienie szefa Fed Jerome'a Powella będzie istotniejsze. Być może będzie ono zawierać jakieś wskazówki co do tego, czy dwie podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku są możliwe" - powiedział.
RYNEK DŁUGU
Zdaniem Sutowicza, również rentowności krajowych SPW powinny pozostać stabilne do końca tygodnia.
"Na rynku obligacji krajowych dochodowość zmienia się właściwie symbolicznie, o 1-2 bp, oczekując na jutrzejszą aukcję zamiany" - powiedział Sutowicz.
W jego opinii, aukcja nie powinna w istotny sposób wpłynąć na rynek wtórny.
Ministerstwo Finansów podało we wtorek, że na przetargu zamiany 23 sierpnia sprzeda papiery OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428 i WZ0528, a odkupi OK1018, WZ0119 i OK0419.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.