Wtorek przyniósł pierwsze od czterech sesji zwyżki głównych indeksów na nowojorskich giełdach. W centrum uwagi inwestorów pozostaje kryzys polityczno-gospodarczy, w jaki pogrąża się Turcja i radykalne osłabienie jej waluty - tureckiej liry.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,45 proc., do 25 299,92 pkt. S&P 500 zyskał 0,64 proc. i wyniósł 2839,96 pkt. Natomiast Nasdaq Composite zwyżkował 0,65 proc., do 7870,89 pkt.
Wzrosty na nowojorskich giełdach wspierał we wtorek sektor technologiczny (Apple +0,4 proc., Amazon w górę o 1,2 proc.) oraz bankowy (Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley ze zwyżkami o ok. 1,1 proc.).
Inwestorzy preferują w ostatnim czasie amerykański rynek akcji - wynika z sierpniowej ankiety Bank of America Merill Lynch. Wśród przepytywanych przez bank zarządzających, alokacja w amerykańskie akcje wzrosła o 10 pkt. proc. do 19 proc. "przeważaj" netto, co jest najwyższym wskazaniem od stycznia 2015 r. Po raz pierwszy od 5 lat inwestorzy uważają giełdę akcji w USA za najbardziej atrakcyjny rynek akcji.
2,5 proc. zniżkowały akcje Tesli. Spółka powołała trzyosobową komisję, w skład której wchodzą członkowie zarządu, do oceny ewentualnego wycofania z obrotu publicznego akcji firmy. Komisja poinformowała, że nie wpłynęła do niej "solidna" propozycja wezwania na akcje ze strony CEO i jednego z głównych udziałowców spółki Elona Muska.
Mimo ubiegłotygodniowych deklaracji Muska na Twitterze o "zapewnieniu finansowania" dla zdjęcia spółki z giełdy, Goldman Sachs oraz Silver Lake (investor private equity) nadal nie podpisały oficjalnych z Teslą stosownych umów w kwestii zapewnienia funduszy dla delistingu.
Musk podał w poniedziałek, że prowadzi także rozmowy z Saudyjskim państwowym funduszem majątkowym.
0,5 proc. straciły akcje Home Depot, choć sieć marketów sprzętu gospodarstwa domowego zaraportowała wyższe od oczekiwań zyski, przychody oraz sprzedaż LFL za II kw. 2018 r.
W centrum uwagi inwestorów pozostawał we wtorek kryzys walutowy w Turcji, jego reperkusje oraz podłoże.
Lira umocniła się we wtorek do dolara o ok. 7,8 proc., do 6,37, oddalając się od historycznego maksimum (7,2362), przy wciąż ok. 70 proc. stratach od początku roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.