Niższa płynność związana ze środowym świętem może spowodować deprecjację polskiej waluty - oceniają eksperci. Dodają, że kierunki par walutowych skorelowanych ze złotym dyktować będzie sytuacja w Turcji, a krajowe dane pozostaną bez znaczenia. Ich zdaniem, wyceny obligacji skarbowych powinny w najbliższych dniach pozostać stabilne.
"Teraz dla rynków najważniejsze są tematy geopolityczne, a przede wszystkim to, jak rozwinie się kryzys w Turcji. Problemy Turcji są głębokie i każda eskalacja może negatywnie rzutować na nasz rynek. Pod tym kątem ciekawy może być jutrzejszy dzień, bo na świecie handel będzie odbywał się normalnie, zaś u nas mamy dzień wolny. Historycznie, wielokrotnie działo się tak, że w takie dni miała miejsce deprecjacja złotego" - powiedział Biznes Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.
Popławski dodał, że dane z polskiej gospodarki mają zdecydowanie mniejsze znaczenie dla wyceny złotego.
"Rada (Polityki Pieniężnej - PAP) ma jasne stanowisko w sprawie stóp procentowych, w związku z tym rynek dane z kraju po prostu ignoruje i spodziewam się, że tak samo będzie z danymi piątkowymi" - powiedział ekspert.
W piątek o godz. 10.00 GUS poda lipcowe dane z rynku pracy (zatrudnienie i wynagrodzenia). We wtorek GUS podał w szacunku flash, że PKB w II kw. 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr, zgodnie z konsensusem, po wzroście o 5,2 proc. w I kw. GUS potwierdził także, że inflacja w lipcu utrzymała się na poziomie 2,0 proc. rdr.
W opinii ekonomisty, sytuacja na rynku długu sprzyjać powinna krótkoterminowej stabilizacji wycen.
"Jeżeli chodzi o obligacje, sytuacja jest nieco inna niż na złotym. Mamy na tym rynku niską płynność, zaangażowanie podmiotów zagranicznych zmniejsza się, mieliśmy niedawno przecenę na rynkach wschodzących, ale nie u nas, w związku z czym inwestorzy zagraniczni uważają nasze wyceny za relatywnie mało atrakcyjne" - powiedział Popławski.
Jego zdaniem do czasu, aż Ministerstwo Finansów nie zwiększy podaży obligacji na rynku pierwotnym, to polskie papiery "pozostaną mocne".
wtorek wtorek poniedziałek 16.00 9.20 16.00
EUR/PLN 4,2984 4,2928 4,2969 USD/PLN 3,7761 3,7595 3,7596 CHF/PLN 3,8096 3,786 3,7821 EUR/USD 1,1382 1,1417 1,1428
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.