Szyb "Bzie I" to największa inwestycja w w polskim górnictwie od ponad 20 lat. Stoi za nią Jastrzębska Spółka Węglowa, z informacji której portal nettg.pl dowiedział się o postępach w drążeniu szybu. Obecnie wydrążono 25 metrów z planowanych 1164 m.
Szyb obecnie jest pogłębiany przy użyciu specjalnego żurawia gąsienicowego firmy Liebherr. Jest on wyposażony w czerpak, który umożliwia wydobycie na powierzchnie około 1200 kg urobku. Prace w ten sposób będą wyglądać do momentu kiedy zostanie osiągnięta głębokość 30 metrów. Wtedy rozpocznie się budowa infrastruktury, która będzie niezbędna do dalszego pogłębiania szybu przy użyciu metody górniczej.
Janusz Rusek, zastępca dyrektora technicznego marketingu firmy Kopex, która jest wykonawcą robót, zakłada, że średni miesięczny postęp prac ma wynieść od 40 do 50 m. Daje to średnią 2-2,5 m w skali doby.
Inwestycja swój początek miała w 2009 roku, a konkretnie dnia 30 lipca kiedy JSW SA podpisała umowę z Kopex - PBSz. Pierwszego dnia po parafowaniu kontraktu rozpoczęto prace projektowe, które były niezbędne do uzyskania odpowiednich pozwoleń budowlanych.
Zdaniem Ruska, wszystkie założone terminy zostaną dotrzymane. Podkreślił, że firma posiada odpowiednią wiedzę na temat możliwych trudności w pogłębianiu szybu. Mogą sie one pojawić na głębokości 745 m i będą wymagały zastosowania specjalnych technologii głębienia. Rusek zastrzega jednak, że Kopex jest na to przygotowany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.