- Uważamy, że przy ciągle rosnącym popycie na surowce drogą lepszą od zakazów i rosnących opłat za korzystanie ze środowiska jest zwiększenie nakładów na prace nad innowacjami produktowymi i procesowymi służącymi bardziej racjonalnemu środowiskowo wykorzystaniu tych zasobów - mówi o Inicjatywie Górnictwo OK dr inż. Paweł Bogacz w rozmowie z "Trybuną Górniczą".
Czym jest Inicjatywa Górnictwo OK i jakie ma cele?
Naszym głównym zadaniem jest pokazywanie górnictwa na zewnątrz jako ważnej, nowoczesnej i odpowiedzialnej społecznie branży. Chcemy robić to przede wszystkim tam, gdzie zapadają ważne decyzje, nie tylko centralnie, ale i na poziomie regionów i powiatów. W głosie tym opieramy się na faktach; w tym jak najwięcej elementów związanych z branżą pokazujemy w ujęciu liczbowym, inżynierskim. Pragniemy bowiem ukazać rzeczywistość taką, jaka jest. Powyższe prowadzimy wspólnie i dzięki temu brzmi to głośno, mocno i wyraziście. Grupa Wspólnych Inicjatyw Społecznych Górnictwo OK została zawiązana operacyjnie 25 lutego 2016 r., podczas obradjJubileuszowej XXV Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Jej inicjatorami było grono specjalistów zajmujących się w firmach i instytucjach branży górniczej w Polsce kwestiami społecznej odpowiedzialności biznesu (z ang. CSR). Uznali oni, że górnictwo potrzebuje stworzenia jednego, wspólnego, mocnego głosu ze strony osób zajmujących się profesjonalnie komunikacją i relacjami, a będących specjalistami pracującymi w/dla branży górniczej i pozostających jej pasjonatami. 12 kwietnia 2017 r., w rektoracie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, a następnie 29 czerwca 2017 r. w trakcie International Mining Forum, organizowanego przez JSW SA, podpisane zostały listy intencyjne dotyczące chęci sformalizowania prac Grupy poprzez oficjalne i pełne wejście do niej największych przedsiębiorstw produkcyjnych oraz jednostek naukowych branży górniczej oraz z otoczenia górnictwa w Polsce. Od tego czasu Grupa odbyła 11 spotkań roboczych i wzięła udział w 7 konferencjach. Pomagała także w tłumaczeniu i wdrażaniu zasad OECD dla branży wydobywczej. Prowadziła również własne badania dotyczące wizerunku branży górniczej oraz poziomu raportowania GRI w przedsiębiorstwach górniczych, wypracowując 36 projektów rozwojowych, które obecnie rozbudowuje. Za swój duży sukces rozumie także zostanie członkiem (jedynym reprezentantem górnictwa) Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw przy Ministrze Przedsiębiorczości i Technologii.
Dlaczego zdecydowaliście się dołączyć do inicjatywy Społeczny PRE_COP24?
Nie może nas tam nie być. W pełni bowiem identyfikujemy się z przesłaniem tego wydarzenia, a zbierając w sobie głos wielu jednostek górniczych, możemy i chcemy to przesłanie dodatkowo wzmocnić. Chcemy pokazać, że górnictwo jest branżą odpowiedzialną społecznie, że ma świadomość swej roli i znaczenia dla środowiska naturalnego. Pragniemy pokazać, że tworzące ją przedsiębiorstwa i wspierające je jednostki naukowe realizują strategie zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych, robiąc to poprzez wdrażanie innowacyjnych procesów technologicznych, rozpoczynających się już na poziomie nowoczesnego zarządzania złożem, a kończących na traktowaniu dawnych odpadów jako pełnoprawnych surowców. Postaramy się to przedstawić w czasie Społecznego PRE_COP24. Bardzo cieszy nas również fakt, że jest wydarzeniem tworzącym jeden, wspólny głos całej branży. Jesteśmy pewni, że ten głos powstanie i że uda się go wysłać jako mocny, pozytywny przekaz do wszystkich interesariuszy górnictwa w kraju, ale i na świecie. Ich reprezentantów nie zabraknie na Społecznym PRE_COP24.
Jak można pogodzić politykę klimatyczną z utrzymaniem miejsc w przemyśle?
To jeden z najważniejszych aspektów zrównoważonego podejścia do działania. Uważamy środowisko naturalne za najważniejszy zasób na naszej planecie i za największy cel odpowiedzialności człowieka. Kluczowym pytaniem w zakresie tej odpowiedzialności jest to, jak racjonalnie nim zarządzać, by przy wzrastającym globalnym popycie na surowce mineralne, korzystać z tych zasobów z szacunkiem i bez ich marnotrawienia, by pozostawić środowisko naturalne następnym pokoleniom w jak najlepszym stanie. Jaki jest przepis Górnictwa OK na uzyskanie powyższego celu? Otóż uważamy, że przy ciągle rosnącym popycie na surowce drogą lepszą od zakazów i rosnących opłat za korzystanie ze środowiska jest zwiększenie nakładów na prace nad innowacjami produktowymi i procesowymi służącymi bardziej racjonalnemu środowiskowo wykorzystaniu tych zasobów. Należy pracować nad jeszcze lepszym mapowaniem złóż pod kątem przedeksploatacyjnego sprawdzenia ich parametrów, nad nowymi, jak najmniej inwazyjnymi technologiami eksploatacji surowców (świetne efekty dają nowe technologie otworowe, a także użycie idei Przemysłu 4.0), nad najmniej emisyjnymi formami ich przemysłowego wykorzystania (nowe technologie przeróbki cieplnej), a także nad podejściem do obecnych odpadów, jako do pełnoprawnych surowców lub produktów (w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym). Wszystko powyższe pozwoli oszczędzić środowisko oraz zachować, a może nawet zwiększyć liczbę miejsc pracy, a równolegle dać mieszkańcom Ziemi produkty, których oczekują. Niestety, w dającym się oszacować strategicznie czasie nie będziemy bowiem mogli zastąpić ich substytutami o charakterze odnawialnym, choć na pewno należy ich technologie i produkcję rozwijać. W sytuacji obecnego, blisko dwukrotnie wyższego poziomu wykorzystania przez człowieka zasobów naturalnych, niż wynika to z ich poziomu odnawiania się, wciąż jedynie kilkunastoprocentowego udziału w całości zasobów ich części związanej z zasobami odnawialnymi, a także kosztu ekonomicznego i społecznego, które w pełni przemawiają za surowcami górniczymi, nie mamy innego wyjścia, jak z nich korzystać. Bez nich ludzkość sobie bowiem nie poradzi. Należy to robić jednak racjonalnie, innowacyjnie i oszczędnie, stawiając na innowacje. Niech kluczem będzie dofinansowanie tych działań, choćby przez skierowanie w tę stronę środków finansowych z dzisiejszych drakońskich kar za emisje lub z handlu tymi emisjami. W przeciwnym razie zmienią się tylko geograficzne miejsca realizacji produkcji górniczej. My pozostaniemy bez pracy, ale negatywne efekty ekologiczne poczujemy i tak wszyscy, gdyż nie da się ich zamknąć w granicach Polski czy Unii Europejskiej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.