Potencjał do spadku EUR/PLN jest niewielki w krótkim terminie - oceniają ekonomiści. Dodają, że krajowe dane w przyszłym tygodniu będą neutralne dla złotego, osłabić go zaś mogą lepsze od oczekiwań odczyty z USA. Zdaniem zarządzających polski dług powinien być stabilny, choć sprzyjają mu dane makro.
"Tempo spadku EUR/PLN powoli staje się zbyt szybkie, biorąc pod uwagę historyczne wzorce (...) i widzimy niewielki potencjał do umocnienia złotego w krótkim terminie" - napisano w piątkowym raporcie BZ WBK.
"Ewentualne pozytywne niespodzianki w danych z USA mogą ciążyć złotemu. Rynek wycenia już jednak w dużym stopniu jeszcze dwie podwyżki stóp Fed w tym roku i reakcja złotego może być ograniczona. Krajowe dane powinny być neutralne. Lipcowy CPI (...) zapewne spadł w stosunku do czerwca, a ewentualne odbicie PMI mogło już zostać wycenione, kiedy złoty zyskał po danych z Europy" - dodano.
We wtorek GUS poda wstępny odczyt inflacji w lipcu. W czerwcu wskaźnik wyniósł 2,0 proc. rdr. W środę Markit opublikuje lipcowy PMI dla przemysłu Polski, a w USA inwestorzy poznają ISM w przemyśle.
W piątek zostanie zaś opublikowany raport z rynku pracy USA za lipiec, który zawiera m.in. informację o nowych miejscach pracy i stopie bezrobocia.
Ekonomiści BZ WBK oceniają, że złoty skorzystał w tym tygodniu z mocnych danych z Europy oraz spadku napięcia w kwestii handlu międzynarodowego, dzięki czemu EUR/PLN spadł w okolice do 4,28, czyli najniższego poziomu w tym miesiącu.
W tym tygodniu złoty umocnił się wobec euro o 0,9 proc., a wobec dolara o 0,3 proc.
Rynek długu
"Fundamentalnie rzecz ujmując, potencjał do spadku rentowności polskich obligacji jest duży. Niska podaż papierów skarbowych wynikająca z nadwyżki budżetowej powinna wesprzeć rynek. Większość parametrów makro także działa na korzyść polskiego długu" - napisano w raporcie Skarbiec TFI.
Zdaniem zarządzających funduszu pewnym ograniczeniem dla spadku rentowności krajowych SPW jest jednak to, że mocno zbliżyły się do rentowności papierów amerykańskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.