W połowie lipca przypadała piąta rocznica oddania do użytku kąpieliska Glinianki w Mosinie. To dawna kopalnia odkrywkowa, a zarazem jedyne miejsce na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, gdzie prowadzono działalność górniczą.
Kąpielisko Glinianki znajduje się w północno-zachodniej części Mosiny, w dzielnicy Pożegowo, już na terenie WPN. Turyści zainteresowani górniczą przeszłością tych terenów powinni właśnie tam skierować swe kroki.
- Na terenie Parku było w przeszłości prowadzone wydobycie glinki ceramicznej. Po tym wyrobisku jest zagłębienie wypełnione wodą. Miasto Mosina zorganizowało tam kąpielisko miejskie - informuje Jarosław Wyczyński, kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Po zakończeniu eksploatacji wyrobisko napełniło się wodą. Nad brzegiem zbudowano wieżę widokową. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wykonano m.in. przebieralnię dla osób kąpiących się. Teren został uporządkowany i od 14 lipca 2013 r. dawna kopalnia odkrywkowa stała się oficjalnie kąpieliskiem.
Zalew w Mosinie nie jest jedynym miejscem na terenie WPN, gdzie spotkać można akcenty górnicze, a w kolejnym przypadku węglowe. W północno-zachodniej części Parku pomiędzy Stęszewem a Szreniawą przebiega linia kolejowa z Wolsztyna do Poznania. Kursują nią pociągi osobowe Kolei Wielkopolskich. Większość z nich to szynobusy, ale część kursów od wielu lat wykonują składy wagonowe ciągnięte parowozem z parowozowni w Wolsztynie. W obecnym, wakacyjnym rozkładzie jazdy, zaplanowano - jedynie w soboty - dwie pary pociągów parowych na tej trasie. Pociągi napędzane węglem miały wyruszać w soboty z Wolsztyna o 7:51 oraz o 13:35, a z Poznania Głównego o 11:02 i 17:08. W lipcu ich jednak nie zobaczymy, gdyż wolsztyńska parowozownia na cały miesiąc zawiesiła ich obsługę. Być może wyruszą na trasę w sierpniu.
Chociaż potocznie parowozy kojarzą się z dużą ilością dymu i sadzy, jednak w tym wypadku nie wyrządzają one jakichś spektakularnych strat przyrodzie WPN.
- Negatywnego oddziaływania parowozów nie zauważamy - stwierdza Jarosław Wyczyński.
Wielkopolski Park Narodowy utworzono 16 kwietnia 1957 r. Znajduje się on na południe od Poznania, między Stęszewem a Puszczykowem. Jego powierzchnia wynosi ponad 75 km kw. Szczególne wartości krajobrazowe mają liczne jeziora polodowcowe o podłużnym, rynnowym układzie, takie jak np. Jezioro Chomęcickie czy Jezioro Rosnowskie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.