Jeżeli odczyt inflacji CPI w USA w czwartek, 12 lipca, zaskoczy w dół, kurs EUR/PLN może spaść, a rentowności krajowych obligacji 10-letnich mogą pozostać poniżej 3,17 proc. - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista z BZ WBK. Jego zdaniem, do końca tygodnia eurozłoty prawdopodobnie utrzyma się jednak powyżej 4,30.
- Wydźwięk komunikatu i konferencji (RPP - PAP) nie miał wpływu na złotego, a pozytywny wpływu na krajowe obligacje był symboliczny - powiedział Sulewski.
- Dziś rentowności 5- i 10-letnich obligacji spadły o 3 pb, ale zdecydowanie większa część tego ruchu dokonała się jeszcze przed konferencją - dodał.
Od rozpoczęcia konferencji RPP o godz. 16.00 kurs EUR/PLN wzrósł o 1 grosz.
- Dziś niewiele się działo zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku. Kursy EUR/PLN, EUR/USD oraz USD/PLN poruszały się w trendzie bocznym, pozostały w zakresie wahań z wczoraj. Kolejna odsłona wojny handlowej i deklaracja prezydenta Trumpa o zamiarze nałożenia kolejnych ceł na Chiny odbiła się w zasadzie tylko na cenach akcji. Dziś obserwowaliśmy wyraźne spadki (na giełdach - PAP) w Polsce i za granicą - powiedział Sulewski.
Zdaniem ekonomisty, EUR/PLN może spaść, jeżeli odczyt inflacji CPI w USA w czwartek zaskoczy w dół. W jego opinii, do końca tygodnia kurs eurozłotego utrzyma się jednak powyżej 4,30.
- Jutrzejszy odczyt mógłby mieć wpływ na notowania. Biorąc pod uwagę to, że rynek już w znacznym stopniu wycenił kolejne podwyżki stóp w USA, większy wpływ na notowania miałby odczyt, który zaskoczyłby w dół, czyli byłby bardziej gołębi niż jastrzębi - powiedział.
- Bardziej gołębi odczyt mógłby być impulsem do wzrostu EUR/USD, a co za tym idzie spadku EUR/PLN. Ale myślę, że utrzymamy się powyżej 4,30 do końca tygodnia - dodał.
Rynek długu
- Dziś polskie obligacje radziły sobie dużo lepiej niż na rynkach bazowych czy na peryferiach. Rentowność 10-latki spada o ok. 3 pb. Podczas gdy na rynkach bazowych mamy lekkie osłabienie - powiedział Sulewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.