Odbicie EUR/USD i poprawa sentymentu do rynków wschodzących może "przystopować" osłabienie złotego - oceniają ekonomiści. Dodają, że jeśli poniedziałkowa inflacja zaskoczy w górę, może się to negatywnie przełożyć na polskie obligacje, którym i tak ciąży podaż ze strony inwestorów zagranicznych.
"Osłabienie złotego bez wątpienia ma źródła zewnętrzne, a niska płynność i koniec kwartału podsycały skalę wzrostów EUR/PLN bez oznak silnej obrony ze strony sprzedających. Biorąc pod uwagę, że na koniec tygodnia EUR/USD mocno odbił (w reakcji na ustalenia ze szczytu UE), a klimat wokół rynków wschodzących poprawiał się, powinno to przynajmniej przystopować wyprzedaż złotego" - napisał Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers w piątkowym, 29 czerwca, komentarzu.
Przywódcy państw i rządów krajów unijnych uzgodnili podczas maratonu negocjacyjnego w nocy z czwartku na piątek, że w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów, a poza "28" - ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków. Szefowie państw i rządów ustalili, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot.
Brukselskie postanowienia zaakceptowały też władze niemieckiej CSU, tradycyjnego koalicjanta CDU, który domagał się w ostatnim czasie ostrzejszej postawy kanclerz Merkel w kwestii migracji. Tym samym, zażegnano kryzys polityczny w RFN.
"W Polsce startujemy z pakietem danych za czerwiec i w pierwszej kolejności otrzymamy istotne wskazania aktywności biznesowej i inflacji (poniedziałek). Spodziewamy się przyhamowania ekspansji przemysłu i spadek PMI do 52,6 z 53,3 w maju, co może być sygnałem niepewności przedsiębiorców nastawionych na eksport" - napisał Białas.
"Inflacja powinna odbić do 2,0 proc. rdr z 1,7 proc. w maju głównie za sprawą wyższych cen paliw, ale inflacja bazowa raczej pozostanie nisko (0,6 proc.), więc nie szukalibyśmy tutaj sygnałów do zmiany stanowiska RPP" - dodał.
Markit opublikuje odczyt PMI dla przemysłu Polski w poniedziałek o 9.00. Konsensus PAP Biznes zakłada, że wskaźnik spadł w czerwcu do 53,1 pkt. z 53,3 pkt. w maju.
O 10.00 GUS poda szacunek flash o inflacji oraz niebazowe składowe wskaźnika. Ekonomiści prognozują, że CPI w czerwcu wzrosła do 2,0 proc. rdr z 1,7 proc. w maju, zaś inflacja bazowa wyniosła 0,6 proc. rdr wobec 0,5 proc. miesiąc temu.
W czerwcu złoty osłabił się do euro o 1,3 proc., a do dolara o 1,5 proc. W całym II kwartale EUR/PLN wzrósł o 3,8 proc., a USD/PLN o 9,9 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.