Nagrodę za filtropochłaniacz do haubic w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej oraz certyfikat "Lidera Bezpieczeństwa Państwa 2018" otrzymała tarnogórska Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych Faser SA.
Prestiżową statuetkę i certyfikat, potwierdzający znaczące zasługi dla bezpieczeństwa państwa, odebrał w imieniu kierownictwa tarnogórskiej fabryki podczas ceremonii w Centrum Konferencyjnym MON w czwartek wieczorem, 21 czerwca, dyrektor ds. badań i rozwoju Fazer SA Edward Guzy.
- Faser SA uczestniczył w tym konkursie po raz pierwszy - podkreśla Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy FSRiLG FASER SA.
- Nagrodzony filtropochłaniacz dla armatohaubic (FPT 200R DANA) do samobieżnych armatohaubic jest w ofercie tarnogórskiej fabryki od ubiegłego roku. Faser SA znany przede wszystkim ze sprzętu ratowniczego i lamp dla górnictwa jest wykonawcą aż 129 różnorodnych produktów dla różnych branż przemysłu, w tym 31 dla wojska. Wśród nich są m.in. filtropochłaniacze służące do oczyszczania powietrza ze skażeń, urządzenia filtrowentylacyjne do schronów polowych i stacjonarnych, aparaty ewakuacyjne dla załóg pojazdów opancerzonych - tłumaczy Jolanta Talarczyk.
W czerwcu tego roku specjaliści Centrum Certyfikacji Jakości Wojskowej Akademii Technicznej przeprowadzali w fabryce trzydniowy audyt systemu zarządzania jakością w zakresie istotnym dla wojskowości - a mianowicie zachowania standardów obowiązujących w wojsku oraz warunków realizacji eksportu wyrobów w celach obronności kraju.
- Wynik audytu jest pozytywny, a to oznacza, że certyfikaty uzyskane przez fabrykę w zakresie produkcji wyrobów o przeznaczeniu wojskowym zachowują ważność przez kolejne trzy lata - dodaje rzeczniczka tarnogórskiej fabryki.
Faser realizuje rocznie kilkadziesiąt kontraktów na wyroby o przeznaczeniu wojskowym, m.in. dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dostarcza m.in. systemy pochłaniania gazów, które zabezpieczają wnętrze pojazdów i schronów na polu walki oraz awaryjne pojemniki tlenu do aparatów ewakuacyjnych dla załóg pojazdów opancerzonych (służą żołnierzom do ochrony dróg oddechowych podczas ewakuacji i bezpiecznego oddychania w wodzie, a dzięki automatycznie napełnianej kamizelce ratunkowej zapewniają szybie wynurzenie się na powierzchnię i pomoc w dopłynięciu do brzegu).
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych z siedzibą w Bydgoszczy. Patronat honorowym nad tegoroczną, szóstą już konkursową edycją objął Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Paweł Sołocha. Uczestnikami tej specyficznej rywalizacji są firmy, instytucje, instytuty naukowo-badawcze i uczelnie, których oferta ma lub potencjalnie może mieć zastosowanie w szeroko rozumianym bezpieczeństwie i obronności.
Celem konkursu jest uhonorowanie polskich firm oraz powstających w nich produktów, przyczyniających się do unowocześniania wyposażenia służb mundurowych, jak również usprawniających funkcjonowanie ich systemów zarządzania.
Ocenie ekspertów, m.in. z Wojskowej Akademii Technicznej, poddano różnorodne wyroby, usługi i projekty oraz firmy. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: Innowacyjny Produkt oraz Innowacyjna Firma na Rzecz Bezpieczeństwa i Obronności. Eksperci postanowili wyróżnić 20 z 28 rywalizujących wyrobów oraz 14 polskich firm - poifnormował Jan Andrzej Ligus, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu MON.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.