Do piątku trwa - prowadzony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię - nabór do tzw. dialogu technicznego ws. ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, czyli studium metropolitalnego. Będzie to pierwszy tego typu dokument w kraju.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Zgodnie z ustawą ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.
Według statutu GZM zadania Metropolii w zakresie kształtowania ładu przestrzennego "wykonywane są w szczególności poprzez opracowanie, uzgadnianie i wdrażanie ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego związku metropolitalnego (studium metropolitalne)". W maju br. zgromadzenie GZM zdecydowało o rozpoczęciu prac nad tym dokumentem.
W środę rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska poinformowała o rozpoczęciu naboru do procedury dialogu technicznego, w której władze GZM będą chciały poznać głosy ekspertów i zainteresowanych środowisk - przed zamówieniem studium metropolitalnego. Nabór ten trwa do piątkowego popołudnia.
Następnie Metropolia zweryfikuje zgłoszenia i poinformuje o planowanych spotkaniach w ramach procedury; najprawdopodobniej rozpoczną się one około połowy lipca. W kolejnych tygodniach urząd metropolitalny wypracuje założenia do przetargu na wykonanie studium.
Przedstawiciele GZM wskazują, że ramowe studium uwarunkowań kierunków i zagospodarowania przestrzennego Metropolii będzie pierwszym tego zasięgu dokumentem w Polsce. Określi najważniejsze zasady kształtowania ładu przestrzennego we wszystkich gminach GZM.
- Naszym celem jest to, aby rozwojowi przestrzennemu nadać charakter metropolitalny, ujednolicony, równomierny i zracjonalizowany. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego pozwoli nam znaleźć wspólny klucz i uregulować dotychczas stosowane zasady - wskazała cytowana członek zarządu GZM Karolina Wadowska.
Według informacji Rożnowskiej dokument ma określać m.in. charakter i zagęszczenie zabudowy np. w centrach metropolitalnych gmin, wskazując przykładowo - jaki procent będzie mogła stanowić zabudowa mieszkaniowa, usługowa czy rekreacyjna. Takie zapisy mają sprzyjać budowaniu spójności przestrzennej i społeczno-gospodarczej obszaru GZM.
Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, związek metropolitalny sporządza ramowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego związku metropolitalnego dla całego obszaru metropolitalnego, uwzględniając ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego województwa.
Według ustawy studium metropolitalne określa: zasady i obszary rozwoju systemów komunikacji, w tym dróg publicznych z podziałem na klasy i kategorie, infrastruktury technicznej oraz rozmieszczenie innych inwestycji celu publicznego o znaczeniu metropolitalnym; zasady i obszary ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu, ponadregionalnych i regionalnych korytarzy ekologicznych, ochrony uzdrowisk oraz dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej; ustalenia wynikające z zasad rozwoju i ochrony tych obszarów, a także maksymalne powierzchnie przeznaczone pod zabudowę, z podziałem na rodzaje zabudowy oraz gminy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.