Piątkowa, 1 czerwca, sesja przyniosła wzrosty głównych indeksów. Gospodarka USA nie zwalnia tempa, jak sugerują raporty payrolls i ISM, co skłania rynek do zakładów na wyższe stopy proc. Inwestorzy chętniej podejmują ryzyko, mimo niepokojów dot. wojny handlowej USA z resztą świata.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,9 proc. i wyniósł 24 635,21 pkt. S&P 500 zyskał 1,08 proc. i wyniósł 2734,62 pkt. a Nasdaq Comp. odnotował zwyżkę o zaś 1,51 proc., do 7554,33 pkt.
Wzrostom przewodził sektor surowcowy oraz IT. Zwyżkowały akcje amerykańskich producentów aut, po przedstawieniu przez niektórych z nich wyższych od oczekiwań miesięcznych danych o sprzedaży. Ford i GM zyskują ok. 1 proc.
Ponad 6 proc. zniżkowały natomiast walory Fiat Chrysler, choć spółka podwyższyła prognozy zysku w perspektywie do 2022 r.
Widmo wojny handlowej nie przeszkodziło w maju w dynamicznym rozwoju amerykańskiego rynku pracy i nie stłumiło aktywności w sektorze przemysłowym.
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w maju wzrosła o 223 tys. wobec oczekiwanych 190 tys. To ponad 2 razy więcej niż potrzeba do wchłonięcia nowych pracowników na rynek. Z uwagi na dojrzałą fazę cyklu koniunkturalnego, ekonomiści uważnie śledzą również dane o presji płacowej, która w maju przyspieszyła.
Wynagrodzenia godzinowe w USA wzrosły o 0,3 proc. mdm i 2,7 proc. rdr. Oczekiwano 0,2 proc. mdm i 2,6 proc. rdr. wobec 0,1/2,6 proc. w kwietniu.
Stopa bezrobocia w USA spadła w maju do 3,8 proc., czyli na historyczne minimum, które odnotowano ostatnio w 2000 r., a wcześniej pół wieku temu (1969 r.). Oczekiwano 3,9 proc., tyle samo co w kwietniu.
Nie tylko raport payrolls sugeruje, że gospodarka USA jest rozgrzana do czerwoności.
Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wg ISM w maju wzrósł do 58,7 pkt. wobec 57,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano tymczasem 58,2 pkt. Indeks opóźnień realizacji zamówień wzrósł na 14-letnie maksimum, a ceny surowców i komponentów do produkcji (input prices) zwyżkowały 6 miesiąc z rzędu do najwyższego poziomu od kwietnia 2011 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.