Podniesienie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach OC do 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych oraz do 1,05 mln euro w przypadku szkód w mieniu przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustaw ubezpieczeniowych.
Chodzi o opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Jedna z głównych zmian przewidzianych w projekcie, to podniesienie minimalnych sum gwarancyjnych (kwot stanowiących granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela) z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i OC rolników z 5 mln euro na 5,21 mln euro w przypadku szkód na osobie oraz z 1 mln euro do 1,05 mln euro w przypadku szkód w mieniu.
Zgodnie z obecnymi przepisami "odszkodowanie ustala się i wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, najwyżej jednak do ustalonej w umowie ubezpieczenia sumy gwarancyjnej". Suma gwarancyjna nie może być jednak niższa niż równowartość w złotych: w przypadku szkód na osobie - 5 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych; w przypadku szkód w mieniu - 1 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.
Ministerstwo finansów tłumaczy w uzasadnieniu do projektu, że przewidziane w nim podwyższenie sum gwarancyjnych wynika z przepisów unijnych. Zgodnie z nimi co pięć lat kwoty sum gwarancyjnych podlegają przeglądowi i podnoszone są o wielkość stanowiącą procentową zmianę zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych - HICP. Polska korzystała z okresu przejściowego do czerwca 2012 r.
"Minimalne sumy gwarancyjne są podnoszone o wielkość stanowiącą zmianę procentową wskazaną przez HICP za okres pięciu lat od końca okresu przejściowego (za okres od czerwca 2012 r. do czerwca 2017 r. wskaźnik wzrósł o 4,14 proc.) i zaokrąglane do wielokrotności 10 000 euro" - wyjaśniono w uzasadnieniu.
Projekt przewiduje też kilka zmian nie związanych z podniesieniem sum gwarancyjnych. Zaproponowano m.in. dopuszczenie wypłaty odszkodowania po upływie 90 dni od dnia zgłoszenia szkody, jeżeli ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokość odszkodowania zależy od toczącego się postępowania o wykroczenie.
Według resortu finansów nie ma bowiem racjonalnego uzasadnienia, aby tylko toczące się postępowanie karne, a nie postępowanie o wykroczenie dawało możliwość wypłaty odszkodowania w terminie powyżej 90 dni.
"W aktualnym stanie prawnym zakład ubezpieczeń dla zachowania ustawowych terminów likwidacji szkód musi odmówić wypłaty odszkodowania i zamknąć szkodę, co jest nieracjonalne i może powodować nieuzasadnione kierowanie przez poszkodowanych spraw na drogę postępowania przed sądem cywilnym" - tłumaczy MF.
Projekt dopuszcza także możliwość zawiadamiania przez zakład ubezpieczeń drogą elektroniczną uprawnionego, o ile wyrazi na to zgodę. "W dobie powszechności korespondowania w formie elektronicznej możliwość wysłania odmowy w całości lub części (z uzasadnieniem) tylko na piśmie jest archaizmem" - zaznaczono w uzasadnieniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.