W ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej trwa eksploatacja ściany 502 a/510 wd na poziomie 840. Co ciekawe, przebiega ona pod zrobami warstwy górnej pokładu, który był już w przeszłości eksploatowany.
Nie jest to praktyka na co dzień stosowana w polskich kopalniach węgla kamiennego, gdzie najczęściej wybiera się warstwy przystropowe pokładów. W ruchu Bielszowice taka eksploatacja stała się konieczna ze względu na warunki geologiczno-górnicze. Już na etapie robót przygotowawczych technologię prowadzonych robót konsultowano z ekspertami Głównego Instytutu Górnictwa. Chodziło m.in. o dobranie odpowiedniej obudowy do drążonych wyrobisk korytarzowych – wyjaśnia Mariusz Putra, inżynier ds. obudowy.
- Poprzednia eksploatacja z lat 2009-2010 spowodowała konieczność ponownego scalenia górotworu. Należało określić wytrzymałość stropu i zastosowanych rozwiązań. Eksperci z GIG potwierdzili trafność doboru obudowy do wyrobisk przygotowawczych i dopiero wówczas ruszyliśmy z robotami – dodaje Putra.
Przecinka ścianowa została wykonana w obudowie wielkogabarytowej, łukowej, spłaszczonej. W tym celu wykonany został wcześniej wyłom w górotworze o szerokości 7,60 m i wysokości niespełna 4 m. Powstała w ten sposób półka węglowa o miąższości ok. 1 m pomiędzy wybranymi warstwami. Ten skomplikowany zabieg inżynierski umożliwił rozmieszczenie urządzeń w zbrojonej ścianie wydobywczej, w tym kombajnu i przenośnika taśmowego.
Zagrożenia klimatyczne i metanowe
Eksploatacji ściany 502 a towarzyszą zagrożenia klimatyczne i metanowe. Temperatura pierwotna skał w tym rejonie waha się w granicach 40 st. C. Gdyby nie klimatyzacja, praca byłaby wręcz niemożliwa. Gwoli wyjaśnienia, to właśnie wybrany pokład warstwy górnej w postaci zrobów jest takim akumulatorem ciepła. Postanowiono zatem wykorzystać układ trzech chłodnic zespolonych z klimatyzacją centralną z poziomu 780. Ponadto dwa klimatyzatory zabudowano w chodniku podścianowym. Dopiero te zabiegi umożliwiły załodze wykonywanie zadań w pełnym wymiarze czasu pracy. To jednak nie wszystko. Górnicy z Bielszowic musieli także zmierzyć się z zagrożeniem pożarowym, powstającym od kruszonej półki węglowej.
- Do rejonu eksploatacji, bezpośrednio za postępem wtłaczana jest mieszanina pyłowo-wodna. Oprócz tego stosuje się tam również substancje chemiczne, mające na celu zmniejszenie zagrożenia pożarowego w zrobach – wyjaśnia Tadeusz Jagła, kierownik Działu Wentylacji w ruchu Bielszowice.
W takich oto skomplikowanych warunkach górnicy z oddziału G3-B, od 9 kwietnia br., czyli od rozpoczęcia rozruchu ściany 502 a/510, uzyskali miesięczny postęp przekraczający 66 m.
Wybiorą wszystko
- Koledzy z oddziału GZL dobrze przygotowali nam tę ścianę. Montaż kombajnu odbył się bez problemu. Komfort pracy mamy dobry, jak na te warunki. Ściana jest wysoka, szeroka, bez żadnych obwałów. Praca przebiega na cztery zmiany. Nie notujemy żadnych większych przeszkód natury technicznej – przyznaje Piotr Bebel, przodowy.
Satysfakcji nie kryje również Bartłomiej Krytowski, kierownik oddziału GZL.
Przemysław Pilis, nadsztygar górniczy ds. wydobycia liczy, że eksploatacja ściany, której początkowy wybieg miał 525 m, zakończy się zgodnie z planem.
- Nie było łatwo przygotować ten front robót, ale też węgiel, który eksploatujemy, posiada wysokie parametry jakościowe. Jest go tam 700 tys. t. Wybierzemy wszystko - zapewnia.
W tym miejscu warto podkreślić, że sama tylko faza rozruchu ściany, polegająca na wyjechaniu z przecinki ścianowej, zajęła zaledwie 10 dni, a bywa, że taka operacja przeciąga się nawet do jednego miesiąca.
- Cieszymy się, że prace przygotowawcze poszły stosunkowo łatwo. To dobrze wróży na przyszłość, ponieważ w dolnej warstwie pokładu 510 mamy zamiar prowadzić kolejne ściany. Ruszyły już prace dla rozcinki ściany 506 a. Poradzimy sobie i tym razem – deklaruje nadsztygar Mariusz Putra.
Górnicy z oddziału G3-B obiecują, że jak tylko warunki pozwolą, przyspieszą nieco tempo robót. Bezpieczeństwo pracy jest jednak najważniejsze. Muszą mierzyć siły na zamiary. Innego wyjścia nie ma.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ściana 815 byłej kopalni Murcki: / 166 sekcji, wysokość do 2,0m; średni miesięczny postęp 207m, wyjazd z rozcinki scianowej 1,5 doby!!! Czym się tu zachwycacie???
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Brawa dla oddziału g-3,dobra załoga ,niestety w większości złożona z starszych,doświadczonych górników górników którzy niebawem odejdą na zasłużone emerytury Bielszowice mają dobrą i zdyscyplinowaną załogę co widać tu u nas na Halembie Do połowy maja nowa ściana 1/414 fedrowała na dwie zmiany ściągnięte z Bielszowic potem doszła zmiana Halembska .Wynik końcowy miesiąca maj 98m postępu ,brawo dla załogi.
Kierowniczek to taki cwaniak ze na robocie wcale się nie zna tylko potrafi premie zabierać po prostu karierowicz jak się dostaje 3ściany pod rząd dobre to na tejgrubie są asami a i tak to połowa to same betony
Takie asy a teraz mają zawalona górę i nie wiedzą jak z tego wyjechać już 1.5doby stoją takie fachowcy najlepszy odział na grobie żenada jak się dostaje doskonałe ściany to jest najlepszy
KDW to kretyn, który narobił na B-cach najwięcej zlego, zaraz po 'Michaelu'. Nieuki i miernoty niech zostaną na Halembie, a nie są ściągane ciągle na Bielszowice przez MP bo takimi łatwiej sterować.
Jakby Pokój dawał węgiel to mógłbyś powiedzieć, że trzyma Bielszowice ale prawda jest taka, że z pokoju idzie nawet pół na pół kamień z węglem. I to ma być wydobycie? Ja, dla biołych ino to się liczy nie ważne co za maras idzie w skipie. A po drugie z pokoju nie ma wysoko energetycznego węgla. Max co idzie z tego zrobić do klasę 23. Gdzie na Bielszowicach masz średnio 31-33MJ. Takze wpierw dowiedz się co za ciulstwo idzie na taśmach w pokoju byle wykazać wydobycie, a potem się wypowiadaj.
@Adi toś je ty kuzyn? Pierony przenieśli cie tak daleko...
A to ci nowinka, eksploatacja pod zrobami, półka węglowa i do tego.... eksperci z GIG! Kto pisze te artykuły? Następnym razem proponuję o nowatorskim zastosowaniu żarówki i łopaty przy współpracy z naukowcami. To rownie odkrywcze!:-))
Hahaha 66m w miesiąc i wyjazd z obcinki w 10 dni. ŻAL!!! U NOS WYJECHALI MY Z OBCINKI W 5 DNI I POSTĘP ŚCIANY NA 2 ZMIANY WYDOBYWCZE TO 60 M A MOMY JESZCZE 4 DNI W TYM MIESIĄCU. KOZAKI TO G-2P ŚCIANA 144. Jadymy durch !!!
Adi nie bydz gupi nie przenoś sie, bielszowice to obóz pracy, zarobki słabe, a dozór najgorszy z wszystkich możliwych!
Jak bracia atmosfera na Bielszowicach i z wyplatami? Bo chca się tam przenieść?
Koniec Bielszowickiej patologi ! Koniec dokładania do każdej tony kamienia produkowanego w tym pseudo zakładzie !
ciekawe czy zarobki maja robia piniadze do kapsy wam
Brawo KDW Tadek trzymaj ten Ruch w garści !!!
Całą kwk rude ciągnie kwk Pokój to z tej kopalni idzie całe wydobycie jak by nie pokój to ruda by padła na ryj taka jest prawda
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Jechali my tak zanim wasz dyrektor nie zapolil wszystkiego...
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
mogli przynajmniej umyc pyski do zdec